BEOGRAD, Poslanici Skupštine Srbije počeće danas popodne razmatranje Prijedloga zakona o budžetu za 2017. godinu, sa najnižim predviđenim deficitom u istoriji države Srbije u iznosu od 1,7 odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/.
Planirani su prihodi u iznosu od 1.092,9 milijarde dinara /oko 8,8 milijardi evra/, a rashodi 1.162 milijardi /oko 9,4 milijardi evra/, a deficit 69,1 milijardi dinara /oko 560 miliona evra/.
Budžet za narednu godinu je planiran na osnovu prognoze da će u 2017. godini realni rast BDP-a iznositi tri odsto, a inflacija 2,4 odsto.
Planirano je uvećanje plata zaposlenima u MUP-u, Bezbjednosno-informativnoj agenciji /BIA/, Ministarstvu odbrane, ustanovama socijalne i zdravstvene zaštite, Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, ustanovama kulture, kao i zaposlenima u pravosuđu, osim sudija i tužilaca, za pet odsto.
Na veće zarade mogu da računaju i zaposleni u ustanovama osnovnog i srednjeg obrazovanja i učeničkog standarda za šest odsto, zaposleni u ustanovama visokog i višeg obrazovanja i studentskog standarda za tri osto, a prediđeno je povećanje plata u naučno-istraživačkoj djelatnosti – istraživačima i pomoćnom osoblju za pet odsto, osim istraživačima koji imaju radni odnos zasnovan na fakultetu.
Od 1. januara i penzioneri će dobiti uvećane penzije za 1,5 procenata, a za plate zaposlenih u javnom sektoru predviđen je iznos za 0,8 odsto više nego ove godine.
Osnovni ciljevi budžeta u narednom srednjoročnom periodu fokusirani su na održavanje makroekonomske stabilnosti, dalje spuštanje nivoa deficita na održiv nivo uz nastavak primjene mjera fiskalne konsolidacije, kao i nastavak smanjenja učešća javnog duga u BDP koje je započeto u 2016. godini, a sve u sklopu nastavka sprovođenja aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Prioritet ostaje i uspostavljanje poreskog sistema koji stimulativno djeluje na privrednu aktivnost i zapošljavanje, obezbjeđuje veću efikasnost naplate poreza i smanjenje sive ekonomije.
Smanjuje se učešće lokalne samouprave u raspodjeli prihoda od poreza na zarade, pri čemu ukupan procijenjeni udio lokalne samouprave u raspodjeli poreza na zarade opada sa 75,2 odsto na 71 procenat, Vojvodini pripada 18 odsto poreza na zarade sa njene teritorije.
Ukupni rashodi države za iduću godinu, shodno prijedlogu budžeta, povećani su za 3,8 odsto u odnosu na 2016. godinu.
Sjednica parlamenta trebalo vi da počne u 15.00 časova utvrđivanjem dnevnog reda. Srna