BANJALUKA, “Intergal inženjering”, većinski vlasnik beogradske kompanije “Komgrap”, donio je odluku da Skupština akcionara razriješi sadašnji menadžment i da se uvede nezavisni međunarodni revizor koji će pomoći u utvrđivanju stvarnog stanja u “Komgrapu”, izjavio je predstavnik “Integral inženjeringa” Nikola Radovanović.
“Tek kada nezavisna revizija obavi svoj posao, znaće se odnos kapitala i potraživanja povjerilaca i šta je zaista realno i moguće da se uradi sa `Komgrapom”, rekao je Radovanović i najavio da će Skupština akcionara biti održana sutra u Beogradu.
On je dodao da se dio problema odnosi i na potraživanja radnika “Komgrapa”, te da je namjera “Integral inženjeringa” da se njihov status popravi u mjeri koliko je to moguće. Govoreći o istrazi u vezi sa kompanijom “Komgrap”, koju vode nadležni organi Srbije, Radovanović je rekao da je “Integral inženjeringu” u interesu da bude utvrđeno činjenično stanje i dešavanje u toj beogradskoj kompaniji, jer je uloženo mnogo sredstava, energije i truda da “Komgrap” bude profitabilan i konkurentan.
On je na konferenicji za novinare u Banjaluci rekao da je “Integral inženjering” u zakonitoj proceduri postao većinski vlasnik u “Komgrapu”, te da je ispunio svoje obaveze u periodu investicionog ciklusa i stvorio pretpostavke da ova kompanija počne da funkcioniše kao konkurentna i samoodrživa.
U saopštenju “Integral inženjeringa”, podijeljenom novinarima, navodi se da je ova firma izvršila uplatu ugovorene kupoprodajne cijene akcija od 4,35 miliona evra, obezbijedila garanciju za izvršenje na 50 odsto vrijednosti investicione obaveze, te u cjelosti ispunila investicionu obavezu u iznosu od 4,138 miliona evra.
Radovanović je naveo i da je imenovani menadžment iskazivao interes da bude što samostalniji u radu, te da su predstavnici “Integral inžinjeringa” u upravi “Komgrapa”, zbog pritisaka, izostanka informacija i u nemogućnosti da upravljaju firmom kako to pravila nalažu, podnijeli ostavke.
“Većinski vlasnik je od 2009. do 2010. godine menadžmentu `Komgrapa` dao slobodu da ostvari tu svoju viziju, ali je činjenica da sada imamo situaciju da je većinski vlasnik izgubio povjerenje u taj menadžment, a da su indikatori poslovanja koje imamo zabrinjavajući”, naglasio je Radovanović.
U saopštenju je navedeno da su se gomilali troškovi, rasle obaveze prema državi i povećavao broj neisplaćenih plata, a evidencije o poslovnim procesima su sve više slabile.
Potpredsjednik Udruženja manjinskih akcionara “Komgrapa” Mirko Andesilić smatra da za teško stanje u ovoj firmi najveću odgovornost snose direktor Draško Pašić i predsjednik Nadzornog odbora Darko Matijašević.
On je naveo da je pet zavisnih preduzeća iz sastava tog holdinga izbrisano iz registra, te da su aktivna samo tri. On smatra da treba ispitati kako je menadžment vršio promet novca preko novoformiranog preduzeća “Komgrap operativa”, a da pri tome nije servisirao svoje obaveze.
Andesilić je naveo i da je kod “Agrobanke” podignut hipotekarni kredit od 100 miliona dinara koji je trebalo da bude upotrijebljen za plate i povezivanje staža zaposlenima, ali su te pare posuđene preduzeću “Mek” iz Subotice, a banci nije nikada vraćen.
On je podsjetio da je još 2009. godine beogradskom Okružnom javnom tužilaštvu podnesena krivična prijava zbog stanja u “Komgrapu”, koja je dopunjena u februaru 2010. godine i da se još čeka rezultat.
Andesilić smatra da bi bilo potrebno provesti “radni stečaj” holdinga, odnosno da ono što je zdravo ostane i nastavi sa aktivnostima.
U saopštenju malih akcionara, koje je podijeljeno novinarima, navodi se da je Jedinstvena sindikalna organizacija započela štrajk 26. aprila, ali su 7. maja radnici-štrajkači /ne/očekivano spriječili održavanje Skupštine akcionara, koja je trebalo da novim kadrovskim rješenjima pokuša da zaustavi nezakonito poslovanje, pljačku i dalje propadanje holdinga.
“/Predsjednik Jedinstvene sindikalne organizacije/ Nebojša Dajić i Darko Matijašević su, nakon toga, pokrenuli nezapamćenu medijsku hajku protiv većinskog vlasnika Slobodana Stankovića”, ističe se u saopštenju malih akcionara.
Andesilić je naglasio i da mali akcionari “Komgrapa” traže da se istraži i utvrdi istina o svemu što se dešavalo i dešava u toj kompaniji, kao i da se obeštete i zaštite prava manjinskih akcionara.
Beogradski novinar Sredoje Simić, koji je u više navrata pisao o “Komgrapu”, rekao je da je menadžment uništio ovaj holding, navodeći da je u vezi sa ovom firmom pokrenut predkrivični postupak.
“Tek sada, kada je u Srbiji krenulo cijelo kolo o rješavanju kriminala i korupcije, došao je na red `Komgrap`, a prve krivične prijave su podnesene protiv Matijaševića i Pašića”, rekao je Simić, dodavši da je Dajić tada postao zaštitnik poslovodstva.
Predsjednik sindikata “Nezavisnost” Tomislav Kostić, koji je dobio otkaz u “Komgrapu” 2009. godine, tvrdi da je on predstavnik jedinog legitimnog sindikata radnika ove kompanije. Srna