BANJALUKA, Skupština akcionara “Balkan investment banke”, na kojoj će biti izabran nadzorni odbor, koji će formirati upravu banke, zakazana je za 30. avgust.
Privremeni upravnik “Balkan investment banke” Dejan Radmanović naglasio je da u banci nema nikakvih problema prilikom izvršavanja naloga platnog prometa, kao i zahtjeva štediša, fizičkih i pravnih lica.
“Dokapitalizacijom većinski vlasnik banke postala je Vlada Republike Srpske, čime je stabilizovala poslovanje ove banke”, podsjetio je Radmanović.
On je dodao da je Vlada Republike Srpske pokrenula saniranje svih problema “Balkan investment banke”, te da je izvršena dokapitalizacija u iznosu od 30 miliona KM, navodi se u saopštenju.
“Postupak je završen 28. juna ove godine, Vlada Srpske je postala većinski akcionar u iznosu od 99,95 odsto vlasništva. Pored redovnih akcija, Vlada ima još pet miliona prioritetnih akcija Fondova IRB-a”, istakao je Radmanović.
Prema njegovim riječima, uplata od 30 miliona KM je veoma značajna za ovu banku, jer su sanirani svi problemi u vezi sa likvidnošću i solventnošću banke.
” Ono što je sada bitno jeste da smo u fazi akvizicije javnih institucija, odnosno otvaranja njihovih računa u banci. Što se tiče likvidnosti banke, tu zaista nemamo problema, to više nije upitno, iako postoje takve spekulacije”, naglasio je Radmanović.
On je naveo da je cilj narednih mjeseci održati banku i staviti na noge različite poslovne procese, napraviti organizaciju, zadobiti povjerenje ranijih klijenata koji se već vraćaju i vratiti imidž banke.
“U planu je i kompletan rebrending imidža banke, kao i različite promjene strukture zaposlenih s ciljem što većeg unapređenja poslovanja banke u korist svih građana Srpske. Dobro je da Republika Srpska dobije banku u svom vlasništvu, jer će i sva dobit banke biti dobit Srpske”, istakao je Radmanović. Srna
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
A i gubitak će biti Republike Srpske.
Ima li ovde neko od strucnjaka ko je dovoljno upucen u problem BIB pa da objasni da li je ovo, od strane Vlade bilo isplativo raditi ili ne?
Ima.
Zaista smatram da postoji opravdana potreba da Republika Srpska ima jednu banku u većinskom državnom vlasništvu. Prije nekih 10 godina sam predlagao da se Razvojna Banka tada u vlasništvu države izostavi iz privatizacije ali to nije bilo popularno kao ni u interesu određenih prije svega ino krugova.
Dakle u vezi dokapitalizacije BIB-a nije pitanje da li je to bilo potrebno već u šta je bio stvarni cilj. A stvarni cilj je bio spriječiti da bilo ko izvrši analizu i kontrolu rada te banke do čega bi došlo da je prodana trećoj strani ili da je pokrenut stečaj. Najsumnjiviji plasmani IRB-a su išli preko ove banke a prema ugovoru o posl-tehn saradnji u slučaju da BIB ili bilo koja druga banka upadne u probleme IRB ima pravo da prenese portfolio u treću banku i da ga proda uz određen diskont. Svi troškovi idu na trošak banke iz koje se iznosi portfolio.
Sledeća stvar su mnogi sumnjivi poslovi koje su vršili menadžeri u ovoj banci. Sve u svemu mnogo je mućki ovdje bilo i da imamo pravu državu pored procesa revitalizacije ove banke tekao bi i proces detaljne analize i kontrole koja bi rezultirala brojnim krivičnim prijavama.
Ko je imao priliku da vidi elaborat o osnivanju Agrobanke u RS mogao se uvjeriti u sveobuhvatno neznanje “bankara”. Kako je Agrobanka u Srbiji završila neslavno, čak i nakon državne inekcije od 100 miliona evra i osnivanja Nove Agrobanke, mogu se postaviti kvote na “novu” BIB 1:1,25 da će propasti, a 1:8,34 da će uspjeti. Zašto je RS potrebna komercijalna banka koja će poslovati sa stanovništvom i uzimati depozite uopšte nije jasno. A dobit država može ostvariti i sječom šume, pa ne zna.
BIB
gdje si predlagao, u nekom broju Alan Forda?
Lemi, tišu mišu da Broj Jedan ne izvuče onaj svoj čarobni rokovnik. U diskusiji budi konstruktivan.
Rakoviću, u pravu si po pitanju vjerovatnog krajnjeg ishoda ove banke ali nema načina da se ospori stvarna potreba postojanje takve institucije. Izvjestan krajnji ishod neće biti rezultat vlasništva u toj banci i njene organizacije već rezultat korupcije, kriminala i nepotizma a sve zbog interesa pojedinaca bliskih vlastima i samih kriminalaca u vlasti. Poznato je tebi kako se sve radi i u bankama sa privatnim vlasništvom bilo da je većinski kapital domaćih ili stranih lica.
Da li bi ti znao napraviti profitabilnu, poštenu i časnu instituciju od ove banke da ti daju odrješene ruke?
BIB, najbolje će biti da ponovo pročitaš literaturu koju si propustio prije desetak i više godina. Što se vađenja tiče, iznenadio bi se o dužini stvari koje se mogu izvaditi.
@BIB
Ne znam da dam odgovor na pitanje. Uopšte dolazimo do problematične situacije gdje će doći do koncentracije javnih depozita iznad poželjne disperzije unutar bankarskog sektora. Da bi banka rasla njen akcionar “država” moraće stalno da ubacuje svjež kapital. Taj kapital trenutno može da se obezbjedi na teret budžeta. I onda se otvara problem zašto se država bavi komercijalnim bankarstvom. Sve to nema smisla u situaciji kada već imate IRB.
Nešto slično su uradili u CG, sa Prvom bankom, gdje su rodbinskim vezama navukli depozite javnog sektora, pa je u roku od “malo” ta banka postala najveći problem CG.