BEOGRAD, Pojedine duvanske industrije u Srbiji povećale su cijene cigareta ove nedjelje. Cigarete, koje se proizvode u Duvanskoj industriji Niš (DIN), koja posluje u sastavu kompanije “Filip Moris”, poskupile su za pet do 10 dinara.
Paklica “besta” i “klasika” skuplja je za pet dinara i sada košta po 90 dinara, dok je “drina” sada 85 dinara. “Parlament” i “filip moris” koštaju 10 dinara više i za paklu je potrebno izdvojiti 170, odnosno 110 dinara. Jedino “marlboro” zasad može da se nađe na trafikama po staroj cijeni od 130 dinara.
O razlozima poskupljenja u DIN-u nisu želili da komentarišu, ali su saopštili da “uzimajući u obzir restrikcije propisane Zakonom o zaštiti konkurencije, nisu u mogućnosti da komentarišu svoju cjenovnu politiku”.
Pretpostavlja se da je osnovni razlog povećanja cijena cigareta rast minimalne akcize, koju je Vlada povisila 29. jula. Ona je povećana sa 43,5 na 47 dinara. U Ministarstvu finansija objasnili su da je riječ o redovnom šestomjesečnom usklađivanju minimalne akcize, ali su tvrdili i da to neće dovesti do poskupljenja cigareta.
Za sada drugi proizvođači nisu mijenjali cjenovnike. Ali, imajući u vidu dosadašnju praksu to će se uskoro dogoditi. Situacija na tržištu je takva da su zbog visokog udjela DIN-a, ostali proizvođači uglavnom primorani da prate cjenovnu politiku lidera.
Pekari: Cijenu hljeba štite robne rezerve
Unija privatnih pekara Srbije dogovorila je sa Ministarstvom trgovine i usluga da neće mijenjati cijenu osnovnog tipa bijelog hljeba “sava” od pola kilograma, ukoliko Robne rezerve pekarima daju pozajmicu od 100.000 tona pšenice.
– Sa resornim ministarstvom dogovoreno je da cijena tog hljeba, koji se prodaje za maksimalno 38 dinara po vekni, ostane nepromjenjena najmanje šest mjeseci – rekao je Zoran Pralica, predsjednik Unije privatnih pekara.
To brašno, dobijeno od pozajmljene pšenice koristilo bi se samo za proizvodnju bijelog hljeba “sava”, koji je, inače, i najzastupljeniji na tržištu.
– Konačnu odluku o pozajmici pšenice, koja podrazumjeva vraćanje u roku od godinu dana, treba da odobri Vlada Srbije – kaže Pralica i dodaje da ne bi trebalo da zbog te odluke bude problema.
Cijene ostalih vrsta hljeba, kao i peciva, će se i dalje formirati slobodno. Predsjednik Unije je naveo da se godišnje u Srbiji za hljeb potroši oko 500.000 tona brašna, a samo za hljeb “sava”, od bijelog brašna tipa 500, oko 450.000 tona.
Ode i “Kravica”
Poslije Subotičke i Niške mljekare, od petka su u pojedinim prodavnicama skuplji i proizvodi iz “Imleka”. Mlijeko, jogurt, pavlaka i sir iz vodeće mljekarske industrije prodaju se sada skuplje za pet do 10 odsto.
Najveći procenat poskupljenja bilježi dnevno pasterizovano mlijeko “kravica”, koje umjesto 54,9 staje 59,9 dinara. Za litar jogurta iz “Imleka” sada treba izdvojiti pet dinara više, odnosno 84,9 dinara, dok je čaša punomasne kisele pavlake skuplja za dva i po dinara i košta 37,9.
Po višoj cijeni, prodaje se i sir. Pakovanje fete od 450 grama i 45 procenata mliječne masti je sa 204 poskupilo na 214 dinara.
Narednih nedjelja i “Mljekara Šabac” će povećati za oko tri odsto samo cijene mliječnih prerađevina, ali cijenu običnog mlijeka neće mijenjati.
Za oko 10 do 12 odsto poskupilo je i svježe svinjsko meso u pojedinim trgovinama. Umjesto 359, kilogram šnicli sada je 389 dinara, a u nekim marketima cijena je dostigla bezmalo 420 dinara.
U mesnoj industriji “Topola” kažu da pokušavaju da zadrže postojeće cijene zbog male kupovne moći, ali ne mogu da posluju sa gubitkom. Nove cijene mesa diktira, prije svega, poskupljenje sirovina, gasa, goriva… Novosti