TREBINJE – Hidroelektrane na Trebišnjici završile su prošlu godinu sa 23 miliona KM dobiti, što je za gotovo 17 miliona maraka više u odnosu na pretprošlu godinu.
HET je u 2021. godini imao dobit od svega šest miliona KM.
Finansijski izvještaj ovog preduzeća pokazuje da su im ukupni prihodi lani povećani za oko 30 miliona maraka, pa su tako prošle godine prihodovali 93,6 miliona KM, a 2021. godine 62,9 miliona maraka.
Najviše su uvećani prihodi od prodaje proizvoda koji su pretprošle godine iznosili 57,3 miliona KM, a lani čak 90,1 milion maraka i skoro u potpunosti se odnose na prihode od povezanih lica.
Podsjećamo, Matično preduzeće „Elektropriverede RS“ kupuje od proizvodnih preduzeća ERS struju kojom snabdijeva građane i privredu, a ostatak prodaje na tržištu.
To je uticalo i na rezultat HET-a s obzirom na to da su cijene struje na svjetskom tržištu lani bile na maksimumu.
Rasli su i rashodi, te su 2021. godine iznosili 54,8 miliona KM, a prošle godine 67,2 miliona maraka.
Sudeći prema izvještaju HET je smanjio i broj radnika i to sa 665 koliko su imali pretprošle godine na 625 koliko je navedeno da su zapošljavali lani.
Iako su smanjili broj zaposlenih troškovi plata i ličnih primanja su im porasli za gotovo milion maraka pa su oni 2021. godine iznosili 19,4 miliona KM, a prošle godine 20,2 miliona maraka.
Na to je uticalo povećanje plate koje su zaposleni početkom prošle godine dobili.
CAPITAL: B. N.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Koliko je to dobit po kwh ?
Nevjerovatno sa kako losim pokazateljima se hvale u ERS u.
Ova “dobit” je beznacajna kad se uzme u obzir kolika je bila trzisna cojena struje.
Po 10 i vise puta veca nego ranih godina.
Ovo je samo pokazatelj olike su razmjere pljacke
Svi pljačkaju na Balkanu, ipak neki ogromno bezobraznije. Naprimjer Elektroprivreda Herceg Bosne je na polugodišnjem izvještaju za 2022. godinu imala dobit nepunih dvadeset miliona a na kraju 2022. godine imala gubitak nešto preko osamdeset dva miliona maraka. Znajući da su ova dva akcionarska društva na skoro pa istom slivnom području te da ista kiša pada kod jednih i drugih uglavnom, šta kazati za toliki iznenadni gubitak u Elektroprivredi Herceg Bosne. Nadam se da će domaće vlasti kao i međunarodne institucije pritisnuti domaće vlasti da angažuju stručnjake koji će dokazati da je u ovom slučaju ostvarena nevjerovatno drska pljačka. Da će pokrenuti postupak protiv svih odgovornih te zaplijeniti opljačkana sredstva i vratiti ih opljačkanom a na osnovu stvarnih razultata poslovanja naplatititi višemilionski poreza na osnovu ostvarene dobiti. Elektro privreda HB je veći proizvođać od HET-a i pošto su skoro na istoj teritoriji imaju skoro pa iste uslove na osnovu padavina. Takođe JPEMR je u boljim uslovima što se tiče prodaje domaćim potrošačima jer nema posrednika te i po tom osnovu treba da ostvaruje bolje rezultate. Međutim u akcionarskom društvu netko je odlučio da pokrade preko stotinjak miliona maraka minimum. I još je uprava JPEMR izjavila da su bile slabe padavine, kao da nemaju zapisi kakve su padavine bile na kojem području. Čak HET-a i JPEMR korise negdje iste akumulacije i kod Het-a u gornjem toku voda prizvodi struju a ta ista voda u donjem toku kao nije htjela proizvesti struju pa su istu morali da kupuju na berzi po tržišnim cijenama.