BEOGRAD, Od 1. februara će putarina na auto-putevima u Srbiji poskupjeti za 10 odsto, a procjenjuje se da će prihodi iznositi 19,1 milijardi dinara, saopštili su i preduzeća “Putevi Srbije”.
U novom cjenovniku, koji će “Putevi Srbije” predložiti Vladi Srbije, dionica Beograd-Niš će se umjesto sadašnjih 730 dinara naplaćivati 800 dinara, umjesto dosadašnjih 340 dinara za Beograd-Šid vozači će morati da izdvoje 370 dinara, dok će na primjer za dionicu Beograd-Subotica putarina sa sadašnjih 290 dinara koštati 320.
Iz tog preduzeća poručuju da poskupljenje dolazi poslije osam godina, pošto se cijena putarine nije mijenjala od 2008. godine, dok su istovremeno rasle cijene materijala, energenata i opreme koji se koriste za održavanje auto-puteva i ostalih puteva.
Prema riječima v.d direktora JP “Putevi Srbije” Zorana Drobnjaka, povećanje cijene će tom preduzeću donijeti 1,6 milijardi dinara više za održavanje puteva ove godine.
Tolika je procjena povećanja prihoda od naplate putarina koji za 2015. godinu iznosi 16,6 milijardi dinara.
Procjena je da će priliv od putarine u 2016. godini iznositi 19,1 milijardi dinara uključujući i prihode sa novoizgrađenih naplatnih stanica Preševo i dionice auto-puta od Siriga do Subotice.
Drobnjak navodi i da Srbija za putnička vozila ima najnižu cijenu putarine po pređenom kilometru u odnosu na ostale evropske zemlje koje koriste isti sistem naplate putarine.
Dok je putarina za dionicu Beograd-Niš dugu oko 240 kilometara oko 6,5 evra, nešto duža kilometraža od graničnog prelaza Batrovci do Zagreba od oko 300 kilometara vozače košta 16,5 evra.
Oni koji i samo prolaze kroz Sloveniju moraju da kupe nedjeljnu vinjetu koja košta 15 evra za bilo koju kilometražu, prolazak kroz Austriju putničkim vozilom koštao bi ih 8,7 evra, dok dnevna vinjeta za prolazak bugarskim putevima košta 10 evra.
Tako je Srbija sa 0,03 evra po kilometru putarina duplo jeftinija u odnosu na Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku i Portugal gdje iznosi 0,06 evra. U Turskoj to iznosi 0,039 evra, Grčkoj 0,045 evra, Italiji 0,05 evra, Španiji 0,085 evra, Francuskoj 0,095 evra.
Iako su kao mogući model naplate Srbiji ranije pominjane vinjete od toga se odustalo, jer se ovaj sistem pokazao kao nepravedan prema vozačima koji povremeno koriste kraće dijelove auto-puta i one koji su u tranzitu. Tanjug