BANJALUKA, Sindikalna potrošačka korpa u januaru ove godine građane RS koštala je 1.820 KM, što je za 38 maraka više nego lani, a za čak 140 maraka je skuplja nego 2010. godine, pa je za namirenje svih potreba domaćinstva potrebno više od dvije prosječne plate.
Prema računici Saveza sindikata RS, prvog mjeseca tekuće godine skuplji su prehrana, stanovanje i komunalne usluge, tekuće održavanje domaćinstva i prevoz.
Upravo ovi podaci uvjerljivo oslikavaju stanje u kojem potrošači u RS dočekuju 15. mart, Međunarodni dan prava potrošača.
Ipak, ako je za utjehu, u januaru ove godine, u odnosu na protekle dvije, manje smo izdvajali za odjeću i obuću, te higijenu i njegu zdravlja.
“U najvećem broju slučajeva poskupljenja osnovnih životnih namirnica su nekontrolisana i neopravdana. U odnosu na 2010. godinu pojedini proizvodi poskupjeli su za 60 odsto, kao i pojedine usluge”, kazala je Božana Radošević, stručni saradnik za ekonomske poslove Saveza sindikata RS. Prema njenim riječima, enormni rast cijena desio se početkom 2010. godine, ali je evidentno da svakodnevno postoji “tiho” poskupljenje pojedinih proizvoda i usluga, što opet utiče na povećanje ukupnih troškova. Navela je da je sindikalna potrošačka korpa u januaru ove godine u odnosu na januar prethodne godine veća za oko 2,5 odsto.
Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS, rekao je da su cijene prehrambenih proizvoda barometar standarda građana.
“Standard naših građana posljednjih godina je imao blagi pad, pogotovo u onih koji rade u prerađivačkoj industriji, ali ne drastičan”, rekao je Petrović i dodao da je tim radnicima 2005. godine za namirenje svih potreba četvoročlane porodice bilo potrebno više od 2,5, a sada tri plate.
Kad govorimo s aspekta zaštite potrošača, kazao je Petrović, došlo je do napretka, ali je njihov položaj s aspekta cijena lošiji.
“Do kraja maja očekujemo da će cijene proizvoda i usluga stagnirati ili blago rasti. Tek će sezonsko voće i povrće, kada dođe na trpeze, oboriti ukupne troškove potrošača”, rekao je Petrović i dodao da su u siromašnoj zemlji poput BiH u ukupnoj potrošnji dominantne cijene prehrane.
Milan Kozić, predstavnik Udruženja “Potrošač” iz Gradiške, rekao je da su potrošači u RS, u odnosu na prošlu godinu, u dosta lošijem položaju.
“Poskupljenja su stalna, sve više je nezaposlenih, penzije su manje, tako da možemo reći da su potrošači u sve gorem položaju”, rekao je Kozić i dodao da poskupljenja goriva, kojima su potrošači posebno izloženi, diktiraju poskupljenja svega ostalog i time ugrožavaju potrošače.
Sa druge strane, veliki i mali trgovci, sudeći prema izjavama, donose dobre vijesti za građane jer tvrde da poskupljenja hrane na njihovim policama neće biti.
Bogdan Marjanović, predsjednik Asocijacije samostalnih trgovaca regije Banjaluka, istakao je da do toga neće doći uprkos konstantnom poskupljenju goriva.
“Činjenica je da je gorivo skuplje, da su veći računi za komunalije i struju, ali ti troškovi ne utiču mnogo na cijenu proizvoda. U kalkulaciji oni su neznatni u odnosu na uvozničke i dobavljačke cijene”, rekao je on. Da novih poskupljenja hrane neće biti potvrdila je i Dijana Milanković-Kusturić, PR menadžer “Delez grupe” za BiH, dodavši da u tržnim centrima “Tempo” i “Maksi” nisu planirana poskupljenja.
Obilježavanje
Svjetski dan prava potrošača prvi put je obilježen 15. marta 1983. godine i od tada se koristi kao važna prilika za pokretanje različitih kampanja. Tako je na 25. godišnjicu, 2008. godine, pokrenuta kampanja “Generacija nezdrave hrane”.
Inače, Svjetski dan prava potrošača je i proslava solidarnosti unutar Međunarodnog pokreta potrošača, koji ima zadatak promovisati osnovna prava svih potrošača, zahtijevati poštovanje i zaštitu tih prava, te protestovanje protiv zloupotrebe tržišta. Nezavisne novine