BEOGRAD, Srpski ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić izjavio je danas da Srbija uvođenjem različitih akciza na naftne derivate, nije uradila ništa što nije prisutno i u zemljama Evropske unije.
Škundrić je na Odboru Skupštine Srbije za industriju kazao da različite akcize na naftne derivate nisu na štetu ni građana ni privrede Srbije jer, kako je naglasio, i u drugim evropskim zemljama postoje različite akcize na različit kvalitet naftnih derivata.
Prema riječima Škundrića, različite akcize na različit kvalitet naftnih derivata omogućuju građanima i privredi Srbije nešto jeftinije gorivo, što je posebno važno obzirom na starost voznog parka, koji je kod poljoprivredne mehanizacije u prosjeku star oko 15 godina.
“Srbija treba da ispuni preuzete obaveze iz međudržavnog sporazuma sa Rusijom, a bila bi velika šteta i ako rafinerija u Pančevu ne bi radila, jer bi veliki broj ljudi ostao bez posla, a to bi bilo loše za Pančevo”, kazao je Škundrić.
On je naglasio da je tržište naftnih derivata u Srbiji otvoreno i da svako ko želi može ući na tržište
“Nema ni jedne zemlje u regionu sa tolikim brojem naftnih kompanija, kao na tržištu Srbije i sa tolikom brojem maloprodajnih objekata koje različite naftne kompanije imaju na najboljim lokacijama, u odnosu na nacionalnu naftnu kompaniju”, kazao je Škundrić.
Prema riječima Škundrića, država Srbija “treba da ima povećan interes za NIS “jer je u tom preduzeću 49 odsto akcija u vlasništvu države i građana, i u njemu je zaposleno i oko 11.000 radnika.
Tokom izmjena poreskih zakona, izglasavanjem amandmana koje je predložila Socijalistička partija Srbije, akciza na gorivo iz uvoza povećana je više nego na gorivo koje proizvodi Naftna industrija Srbije, a izmjene su stupile na snagu 1. januara.
Akciza na litar evropremijum goriva povećana je za 4,8 dinara za litar, na evrodizel za 6,6 dinara, a na bezolovni benzin BMB 95 za 30 para.
Akciza na motorne benzine sada iznosi 45 dinara po litru, dok akciza na evro bezolovne motorne benzine (BMB) 98 i evro premijum BMB 95 iznosi 49,5 dinara po litru. Akciza na dizel goriva je 35 dinara po litru, a na evro dizel 37 dinara po litru.
Potpredsjednik srpske vlade Božidar Đelić izjavio je da bi Srbija trebalo da izmjeni zakon o akcizama do 22. marta da bi ga uskladila sa sporazumima Srbije i EU. Beta