BEOGRAD. Ministar energetike Srbije Petar Škundrić kaže da Srbija još uvijek ima najnižu cijenu električne energije u Evropi.
On ocjenjuje da je to “dobro za korisnike električne energije, ali ne i za proizvođače”.
Škundrić je napomenuo da će se novom cjenovnom politikom isto obezbijediti i u narednim godinama, što je od neposrednog značaja za buduće investicije.
Ministar energetike kaže da bi, ukoliko se realizuju svi projekti za proizvodnju energije iz obnovljivih izbora za koje je vlada izdala dozvole, u toj oblasti bile investirane dvije milijarde evra.
Škundrić je kazao da u Srbiji još ima dovoljno mogućnosti za ulaganja u obnovljive izvore energije, a posebno u biomasu koja čini 64 odsto obnovljivih izvora energije zemlje.
On je kao neiskorišćeni potencijal istakao komunalni otpad u koji do sada nije bilo očekivanih i potrebnih ulaganja za pretvaranje u biomasu, da bi se kasnije iz njega dobila električna energija.
Ministar je kazao da bi u gasni sektor trebalo u narednih pet godina uložiti dvije milijarde evra a u naftni sektor milijardu evra, od čega 560 miliona evra u Rafineriju nafte u Pančevu.
Škundrić je rekao da ove godine očekuje rast energetskog sektora veći od tri procenta. On je rekao da je energetski sektor pokazao veliku vitalnost u periodu ekonomske krize, da je umanjio njen ukupan negativni efekat na privredu Srbije i doprinio povećanju cjelokupnog privrednog rasta zemlje.
On je predočio da se ulažu ogromni napori da se unapredi i revitalizuje energetski sistem u Srbiji i da je u proteklom periodu iz sopstvenih akumuliranih sredstava uloženo između 350 i 500 miliona evra u tekuće održavanje i revitalizaciju.
Cijena grijanja u nadležnosti lokalnih samouprava
Komentarišući odluku o poskupljenju grijanja, ministar Škundrić kaže da je cijena grijanja u nadležnosti lokalnih samouprava a ne vlade. On dodaje da je postojala potreba da se cijena grijanja usaglasi sa cijenom energenata jer su postojali dispariteti u tom odnosu.
On je istakao da se to poskupljenje odnosi na jednu trećinu gradjana koji se griju posredstvom daljinskih sistema grijanja, dok ostale dvije trećine izmiruju svoje troškove u zavisnosti koliko energenata potroše.
Škundrić je rekao da nije radio analizu i da ne može da kaže koliko je grijanje trebalo da poskupi. Dodao je da je nova metodologija za obračun cijene goriva završena i da sve lokalne samouprave koje žele da je koriste mogu to da učine.
On je rekao da je država stvorila pravni okvir i mogućnosti da se obezbjede potrebni bilansi energenata za predstojeću zimu.
Ministar je ponovio da je Srbija zavisna od uzvoza energenata i da se uvozi dvije trećine potrebne nafte odnosno 90 odsto potrebnog gasa a da se struja izvozi. Srpski izvoz struje u 2009. godini vrijedio je 50 miliona evra, koliko Škundrić očekuje i u ovoj godini. Tanjug