MOKRA GORA, Viceguverner Narodne banke Srbije Bojan Marković izjavio je danas da se, uslijed niske domaće tražnje i sporog izlaska srpske privrede iz recesije, u ovoj godini očekuje skroman rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 1,5 odsto.
Marković je mokrogorskom Vivaldi forumu istakao da će se rast BDP-a u ovoj godini zasnivati na povećanju neto izvoza i oporavku investicija po osnovu kapitalnih ulaganja države, dok će doprinos potrošnje rastu BDP-a biti negativan.
Značajniji oporavak ekonomske aktivnosti u Srbiji može se, prema njegovim riječima, očekivati tek u 2011. godini, za kada se prognozira rast BDP-a od oko tri odsto.
Govoreći o novom modelu dugoročnog rasta Srbije, viceguverner je naveo da je to moguće sprovesti na tri načina – strukturnim prilagođavanjima, preko inflacije ili preko deviznog kursa.
Pritom, prilagođavanja putem inflacije neće biti jer NBS želi da održi stabilnost cijena, a Marković je napomenuo da što bude više strukturnih reformi, prilagođavanje putem kursa će biti manje.
On je istakao da pod strukturnim prilagođavanjem podrazumijeva povećanje konkurentnosti, produktivnosti, efikasnosti i održivost javne potrošnje.
Viceguverner je naveo i da monetarna politika ne može da obezbijedi povećanje rasta zaposlenosti na održivoj bazi, ističući da bi takav model izazvao rast inflatornih očekivanja, a u nekim slučajevima i hiperinflaciju.
On je naglasio da monetarna politika ne može da spriječi ni nastanak makroekonomskih šokova uslijed rasta cijene nafte ili poljoprivrednih proizvoda, kao ni da zaustavi preveliku javnu potrošnju, ali može da postigne stabilnost cijena i kontroliše inflaciju na niskom i stabilnom nivou i da “pegla” neefikasnost monetarne politike.
Zbog toga NBS, rekao je Marković, nastavlja sa primjenom režima ciljanja inflacije i režima “rukovođeno plivajućeg deviznog kursa”, rekao je Marković. Emg.rs