BEOGRAD, Budžet Srbije za vojsku spada među najmanje u regionu, a ova država će, narednih nekoliko godina, morati da izdvoji mnogo novca za završetak reforme vojske.
Dugoročni plan razvoja Vojske Srbije, podrazumjeva da bi vojska sljedeću deceniju trebalo da dočeka kao čvrsto organizovana, moderno opremljena i sa novim avionima i raketnim sistemima PVO.
Kako je za većinu ovih koraka potrebno vrijeme, ali i veliki novac, pitanje je šta će se realizivati od navedenog. Jer, za ispunjenje ovog spiska želja, pored dobre volje i međunarodnih uslova, potreban je i podebeo državni novčanik u kome trenutno para nema.
Budžet od oko 50 miliona evra, koliko Srbija izdvaja za vojsku, Srbiju svrstava među najsiromašnije u regionu.
To je manje od dva odsto BDP-a, a čak i 2,4 odsto, koliko je određeno kao prava mjera, ne zadovoljava sve potrebe. A treba mnogo toga, nabavka novog oružja i municije, kupovina savremene tehnologije, vježbe u zemlji i inostranstvu.
“Dosta je učinjeno na planu profesionalizacije, ugledu vojske, uključivanju VMA u zdravstveni sistem Srbije. Sistemske nabavke naoružanja, međutim, nije bilo od 1991. godine. Ukoliko želimo da budemo vojni faktor za respekt neophodno je povećanje broja naših vojnika u mirovnim misijama u svijetu”, kaže Vojni analitičar i bivši pomoćnik ministra odbrane Bojan Dimitrijević.
Za sve ovo novac se mora naći, prema riječima Dimitrijevića, van vojnog budžeta, koji je sve manji i u kome je raspodjela takva da većina sredstva odlazi na plate i ostala primanja.
Ideal vojne kase ima Norveška, koja za „personal“ odvaja 40 odsto novca, a cjelokupni ostatak sredstava ulaže u opremu i operacije.
Najveći izazov za Srbiju, biće nabavka novih višenamjeneskih aviona. Postojeći lovci „mig-21“, kojih je na spisku svega desetak, bliže se svom kraju korišćenja.
Po isteku njihovog vijeka upotrebe, briga o nebu Srbije pašće na nejaka leđa svega četiri „miga-29“. Kupovina novih krila, o čemu se već dugo govori, uz prateće sadržaje (školovanje, dijelovi, oprema), kako stručnjaci predviđaju, koštaće najmanje, milijardu evra.
“Srpski vojni avioni su zastarjeli, ali mnogo više od toga, istrošeni su. Problem je i nabavka dijelova, remontovanje, nedostatak obučenog ljudstva…izlaz iz postojeće situacije je u modernizaciji postojećih aviona supergaleb G4, ali i kupovina transportnih helikoptera”, kaže vojni komentator Aleksandar Radi.
“Tako bi uz relativno skromna ulaganja dobili avion na kome bi mladi piloti mogli da se obučavaju i da bez većih problema prelaze na složenije letjelice. Helikopteri bi bili od koristi i vojsci, ali i civilima. Uz mnogo više letenja na ovim vazduhoplovima, Srbija bi sačuvala ljudstvo koje bi, utrenirano i obučeno, bilo spremno za polet i na novim avionima”.
Da bi sjaj koji je vraćen uniformi i dalje krasio srpskog vojnika, potrebno je, međutim, i podizanje standarda pripadnika oružanih snaga. Spiskovi udruženja govore da je bez krova nad glavom u ovom trenutku najmanje deset hiljada aktivnih i penzionisanih vojnih lica.
Sa platom od 37.000 dinara, koliko prosječno primaju mladi potporučnici, kupovina stana za većinu njih je izgubljena bitka, pišu Novosti.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Српску војску треба добро опремити савременим техничким средствима, запослити још професионалаца до 100.000 и увести обавезно служење војног рока бар 3 месеца, као и повремено једнодневно упознавање са новим наоружањем и променама које се дешавају.
Србија не сме бити без јаке војске, треба штошта трпети али војска не сме, једино тако ћемо бити гарант стабилности у региону и једино тако ће наши политичари имати респект у свету.
Доћићемо у ситуацију да нећемо имати са чиме да се бранимо.
Треба што пре појачати модернизацију тенкова који стоје за расход, као и јачати артиљерију и пво, са авијацијом треба стати јер узима пуно новца, можемо и са модернизованим орловима и галебовима да бранимо небо.
Успешно новом министру и нека не уништава војску као предходници веч
ћ нека је јача и биће тако и забележен у историји.Покољења дјела суде што је чије дају свјему.
Budzet vojske Srbije je 1,3 milijardi dolara,o kojim 50 miliona evra pricate da li ste vi normalni? Sa 50 miliona ne mozete da finansirate jedan dom zdravlja,a ne vojsku