BANJALUKA, Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Ranko Škrbić najavljuje da će izmjenom zakonske regulative tražiti odgovornost direktora pojedinih zdravstvenih ustanova u Srpskoj, kao i mogućnost direktnijeg upravljanja domovima zdravlja sa republičkog umjesto lokalnog nivoa.
Ministar Škrbić objašnjava da su u posljednjih pola godine pojedini načelnici opština i direktori zdravstvenih ustanova, bez saglasnosti ministarstva, primali znatno veći broj radnika, posebno nemedicinskog kadra, što je uzdrmalo funkcionisanje tih ustanova.
On naglašava da će se u narednom periodu morati raditi i modalizacija broja zaposlenih i racionalizacija kapaciteta u zdravstvu Srpske, te da sistem mora biti potpuno funkcionalan i efikasan.
“U ovom trenutku imamo skoro 500 ljudi koji su primljeni po raznim osnovama, a formula koja je razvijena pokazuje da upravo one sredine koje nemaju dovoljno kapaciteta za dvadesetčetvoročasovnu zdravstvenu zaštitu imaju višak zaposlenih“, upozorava Škrbić.
Prema riječima resornog ministra, mora se pojačati priliv sredstava u Fond zdravstvenog osiguranja, jer 550 miliona, koliki je planirani budžet fonda za 2012. godinu, očigledno nije dovoljan.
“On mora biti bar sto miliona veći da bismo mogli da izdržimo i da platimo sve ono što podrazumijeva savremeno liječenje“, rekao je Škrbić, podsjećajući da bi na tematskoj sjednici Vlade Srpske, planiranoj za ovaj mjesec, neka od ovih pitanja trebalo da budu razmatrana.
S druge strane, prema mišljenju resornog ministra, u narednom periodu moraće se uraditi više na akreditaciji, odnosno uvođenju sistema kvaliteta u zdravstveni sistem, koji podrazumijeva veoma jasne pozicije i jasnu unutrašnju organizaciju, kao i put i način rada svakog pojedinca u zdravstvu prema evropskim i svjetskim standardima.
Osim uvođenja novih standarda, pristupa i terapija, Škrbić za mart najavljuje brzi završetak opremanja nove bolnice u Bijeljini, kada bi trebalo da počne prva faza završetka južnog krila, te tenderska procedura za izbor izvođača za rekonstrukciju centralnog objekta Kliničkog centra Banjaluka sa hirurgijom.
Prema riječima ministra Škrbića, u 2013. godini očekuje se i završetak radova na bolnici u Nevesinju i preseljenja doma zdravlja u taj objekat.
“Imamo naznake da je korejska banka spremna da otvori nove veoma povoljne linije, a ta sredstva mogla bi biti iskorištena za gradnju bolnice u Istočnom Sarajevu i početak izgradnje bolnice u Doboju”, navodi Škrbić.
U narednoj godini očekuje se dovršetak preostala dva hemodijalizna centra u Foči i Trebinju, u kome će i bolnica najvjerovatnije pretrpjeti manju sanaciju centralnog objekta uz dogradnju.
“Slijedi i nastavak rekonstrukcije objekata timova porodične medicine, tako da je u naredne dvije godine u planu da završimo rekonstrukciju svih ambulanti porodične medicine u Republici Sršpskoj”, navodi Škrbić i dodaje da je planirano da do kraja godine u Banjaluci počnu i kardiohirurške operacije.
Škrbić navodi da je nelogično da Vlada Srpske obezbijedi sredstva za izgradnju doma zdravlja, da opremi taj dom, da obezbijedi sredstva za njegovo funkcionisanje, da isplati plate zaposlenima, da obezbijedi vakcine i novac za druge preventivne programe, a da lokalna zajednica radi po svom nahođenju.
“Neki direktori domova zdravlja apsolutno nisu odgovorili sistemu i nisu imali kapacitet da tako nešto rade, jer se nije moglo desiti da do juče imate dobrog direktora doma zdravlja koji je zbog političkih razloga zamijenjen da bi došao neki drugi, koji je u roku mjesec dana potpuno destabilizovao sistem“, rekao je Škrbić.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite ističe da je lično protiv toga da se tek tako otpuštaju ljudi, ali da se mora naći rješenje posebno za one koji su po političkim, ali i drugim osnovama primljeni, pa navodi primjere Trebinja, Sokoca, Kotor-Varoša i drugih lokalnih zajednica.
“To ne znači i ukidanje zdravstvene zaštite – mi nju hoćemo da dignemo na daleko veći nivo – već znači potpunu reorganizaciju rada, posebno u malim sredinama“, rekao je Škrbić i dodao da se još treba razmotriti da li će kriterijum za reorganizaciju uz efekte funkcionisanja zdravstvene ustanove biti broj od dvadeset hiljada, odnosno deset hiljada stanovnika u opštini.
Prema njegovim riječima, u ovom trenutku niko nije ni pominjao da bi se išlo ka smanjenju plata u zdravstvu, ali opet to ne zavisi od sredstava u budžetu odnosno sredstava koje namakne Vlada Srpske nego od sredstava i sistema punjenja Fonda.
S druge strane, prema mišljenju resornog ministra, u narednom periodu moraće se uraditi više na akreditaciji, odnosno uvođenju sistema kvaliteta u zdravstveni sistem koji podrazumijeva veoma jasne pozicije i jasnu unutrašnju organizaciju, kao i put i način rada svakog pojedinca u zdravstvu prema evropskim i svjetskim standardima.
U tom procesu već je dosta urađeno, pa je u Bijeljini tako već više od 30 timova porodične medicine sertifikovano, u Foči 10, devet u Banjaluci.
U 2013. godini u sertifikaciju bi mogle ući bolnice Foča, Gradiška, Prijedor, Zavod “Zotović“, čak i bolnica Trebinje, a od domova zdravlja tu su Derventa, Čelinac, Laktaši, Ugljevik. Srna