DOBOJ, Oko 600 privrednih subjekata od 1.370 registrovanih u Zanatsko-preduzetničkom udruženju opštine Doboj u fazi je zatvaranja ili je već zatvorilo radnju, ali je zbog nedostatka novca ne mogu odjaviti.
Gojko Marković, predsjednik Upravnog odbora Zanatsko-preduzetničkog udruženja opštine Doboj, upozorava da su nelojalna konkurencija, siva ekonomija, te poskupljenje energenata samo neki od razloga što se broj dobojskih preduzetnika iz godine u godinu smanjuje.
“Ovo udruženje je prije četiri-pet godina brojalo više od 2.000 privrednih subjekata. Samo u zadnje tri godine 855 subjekata, po podacima koje smo dobili iz Poreske uprave RS, prekinulo je svoju privrednu aktivnost. Ako su zapošljavali samo po dva radnika, to znači da je u opštini Doboj najmanje 1.700 radnih mjesta zatvoreno”, ističe Marković.
Poreze, takse, te zakonske obaveze o starosti vozila nemoguće je ispuniti, žali se taksista Željko Cerovac, a nepostojanje dovoljnog broja obilježenih taksi stajališta dodatno otežava posao malobrojnim prevoznicima.
“Kod autobuske stanice nekada smo imali taksi stajališta, to je preuzeo privatnik, i u njegovom su vlasništvu. Mi smo ih na neki način ponovo dobili, ali nemamo ‘papir’ za to. Kod hotela smo imali taksi stajališta, sada više ni tu ne postoje, treba opština da nam nađe mjesta”, kaže Cerovac.
Radu na crno najteže je stati u kraj, žale se preduzetnici, jer nelojalna konkurencija, osim što im uzima mušterije, ne strepi ni od inspekcije.
Slavko Kovačević, načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove opštine Doboj, tvrdi da bez odobrenja za rad niko ne može da radi.
“Mnogi se dovijaju na razne načine, tako što prijave određenu djelatnost, a nakon izvjesnog vremena, poslije 15 ili mjesec dana, je odjave. U fazi smo potpunog ažuriranja registra prijavljenih i odjavljenih djelatnosti, tako da će nam to olakšati posao. Trebalo bi da imamo 20 inspektora na terenu samo da kontrolišemo rješenja svaki dan”, kaže Kovačević.
On je od Zanatsko-preduzetničkog udruženja zatražio da mu dostavi spisak svih preduzetnika, koji su im poznati, a rade bez rješenja.
Zakonsku obavezu preregistracije i doregistracije zanatskih radnji, žale se preduzetnici, opštine su iskoristile da zarade, pa im naplaćuju i tu uslugu.
“To će privrednike koštati oko 1,3 miliona KM. To je vrlo nekorektno, mislim da u sklopu svojih obaveza to mogu da urade bez naplate”, ističe Jovica Bratić, direktor Zanatsko-preduzetničke komore RS. Nezavisne novine