ATINA, Atinskim izlozima dominira lako uočljiv novi dizajn. Sve je u znaku dvije nule razdvojene kosom crtom. Cifre iza tako poželjnog znaka za „procenat“ variraju, ali se nikako ne spuštaju ispod 25 odsto. To je, prema procjenama atinskih trgovaca, najniža granica koja bi mogla da privuče kupce i zaustavi katastrofalni trend pada potrošnje u prodavnicama prijestonice.
Akcija je usljedila poslije poražavajućeg podatka da je promet u maju pao za 40 odsto, a prognoze su više nego crne za naredna tri mjeseca. Ionako smanjeni kućni budžeti dodatno će biti opterećeni izdvajanjima za godišnji odmor i pripremom za novu školsku godinu. Ako se na to doda i restriktivna politika vlade, smanjene plate i povećanje PDV-a, razumljivi su pokušaji trgovaca da se ogromnim sniženjima uhvate za slamku spasa.
Šok terapija kratkoročnim popustima nije dala rezultate. Kuponi u tiražnim novinama, bonusi tipa „kupiš za 100 evra, dobiješ 20 evra poklona“, ili „uz kupljeno odjelo poklon kravata“, nisu se pokazali atraktivnim za osiromašene kupce.
Plaćanje na rate, tako popularno u Grčkoj posljednjih decenija, gotovo da je nestalo, jer su banke stopirale kreditiranje nesavjesnih kupaca, a trgovci ne žele da prihvate rizik da im roba ne bude plaćena.
– Niko više ne ulazi u prodavnicu sa idejom da kupi najljepše, već nešto što je dovoljno dobro, a ima prihvatljivu cijenu – kaže Jorgos Glu, vlasnik najvećeg konfekcijskog lanca u Grčkoj.
Veliki lanci lakše se nose sa krizom. Postoje mišljenja da je tek drastičan pad kupovne moći natjerao trgovce da nivelišu cijene i stignu do prave mjere. Poznato je da je roba široke potrošnje, namještaj, konfekcija, obuća, luksuzna roba, sportska oprema, daleko skuplja u Grčkoj, nego, recimo, u Njemačkoj, Francuskoj ili Italiji. Nije li vapaj trgovaca zapravo javni oproštaj od tajnih ekstraprofita i suočavanje s realnim tržišnim uslovima, kakvi vladaju širom Evrope? Cinici će reći: uz „naduvane“ plate, logične su bile i „naduvane“ cijene. Sada, kad su prazni džepovi, trgovci moraju da kače table sa sniženjima. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
I kod nas ce puci samo kod nas ce stradati pekari jer nece biti novca ”za leba”.