BANJALUKA, Učenici u Srpskoj koji nisu uspjeli da se upišu u željenu javnu školu mogu da biraju i neku od tri privatne srednje škole koje trenutno rade u RS, a školarine u njima se kreću od 1.700 do 2.800 maraka godišnje.
U Ministarstvu prosvjete i kulture RS kazali su da u Srpskoj, odnosno u Banjaluci, postoje tri privatne srednje škole, i to Katolički školski centar, Srednja poslovna škola i Srednjoškolski centar “Gemit-Apeiron”.
– Zakonom o srednjem obrazovanju i vaspitanju propisano je da se javne i privatne srednje škole osnivaju pod jednakim uslovima, s tim što javnu školu osniva republika, a privatnu školu može osnovati svako domaće ili strano pravno ili fizičko lice – kazala je načelnik Odjeljenja za srednje obrazovanje u Ministarstvu prosvjete i kulture RS Slavica Kuprešanin i dodala da visinu školarine u privatnim srednjim školama određuje sam osnivač.
Menadžer Srednjoškolskog centra “Gemit-Apeiron” Milanka Aleksić kaže da u ovom centru, koji je počeo sa radom 2008. godine, trenutno 238 učenika pohađa Gimnaziju, Ekonomsku i Medicinsku školu.
– Školarina za Gimnaziju i Ekonomsku školu iznosi 2.400 KM, a za Medicinsku školu 2.800 KM godišnje i plaća se u četiri jednake rate. Za avansnu uplatu cjelokupnog iznosa za jednu školsku godinu dajemo popust deset odsto, a za školovanje dvoje ili više djece, kao i za svako sljedeće upisano dijete, popust je pet odsto – kazala je Aleksićeva.
Ona je rekla da učenici u školi dobijaju sve što im je potrebno od udžbenika, priručnika, svesaka, stručnu literaturu, lektiru, do odijela za praktičnu nastavu.
– U školarinu su uključeni svi oblici redovne, mentorske, konsultativne i praktične nastave, tako da roditelji nemaju potrebu da dodatno troše novac na instrukcije. Školarinom su obuhvaćeni svi troškovi školovanja osim obroka u školi, prevoza, višednevnih izleta i maturskih ekskurzija – istakla je Aleksićeva.
Ona je dodala da su neke od prednosti obrazovanja u njihovoj ustanovi visok kvalitet redovne, konsultativne i instruktivne nastave, predan rad profesora u učionicama sa manjim brojem učenika, kabineti i laboratorije opremljene najsavremenijim učilima.
– Takođe, prednosti su i odvijanje nastave putem savremenih tehnologija, stalna saradnja na relaciji učenik – profesor – škola – roditelj, dodatni rad sa nadarenim i kreativnim učenicima i stimulisanje njihovog učenja i rada, kao i bezbjednost učenika u školi – kazala je Aleksićeva.
Direktor Srednje poslovne škole Jagoda Mladenović istakla je da je kod njih ove godine upisana peta generacija učenika.
– Izlaskom iz naše škole djeca dobijaju zanimanje poslovno-pravni tehničar, a trenutno imamo 160 učenika. Školarina za ovu generaciju je 2.000 maraka, a bila je 1.700 KM, s tim što je školarina garantovana za sve četiri godine, dakle prvi, drugi i treći razred i dalje plaćaju 1.700, a nova generacija plaća 2.000 maraka – kazala je Mladenovićeva i dodala da je plaćanje moguće u ratama.
Ona je istakla da u školarinu ulaze udžbenici, sav potreban materijal u toku školske godine, posjete pozorištu, te ekskurzije na kraju prvog, drugog i trećeg razreda.
Banjac
Direktor Pedagoškog zavoda RS Mirko Banjac kaže da je osnovni problem to što kod nas nije razvijen sistem praćenja kvaliteta ni u privatnim ni u javnim školama.
– U privatne škole se upisuju oni koji nisu mogli u konkurenciji izboriti upis na javnu školu tog smjera. U privatnim školama nema konkurencije i može se upisati svako ko to želi. Kvalitet je problem i u privatnim i u javnim školama – kazao je Banjac. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
KOji je lik ovaj Banjac! Direktor Pedagoškog zavoda kaže da nije moguće osigurati kvalitet u školama. Pa šta on radi i institucija kojoj je na čelu? Biće da samo primaju plate..
Pa zašto si ti Banjac plaćen, nego da propišeš uslove i stvoriš kontrolni mehanizam koji će da dovede kvalitet u privatnim srednjim školama. Ali vidimo mi da si ti dugo u toj direktorskoj fotelji i da si zarđaso, ne daješ očekivani kvalitet pa poslije 03.10. :doviđenja.