NJUJORK – Indeksi na Wall Streetu su prethodne nedjelje snažno porasli, zahvaljujući rješavanju političke zavrzlame oko daljeg zaduživanja američke vlade, kao i rastućim očekivanjima da će Fed u junu pauzirati s novim podizanjem kamatnih stopa, dok zadnji podaci s tržišta rada sugerišu da je postignuto meko prizemljenje najveće svjetske privrede.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošle nedjelje porastao dva odsto, na 33.762 boda, zahvaljujući skoku u petak za 2,12 odsto, što je bio njegov najveći dnevni porast od januara.
Istovremeno, S&P 500 porastao je 1,8 odsto, na 4.282 boda, a Nasdaq indeks za 2,5 odsto, na 13.240 bodova. Nasdaq je tako ojačao već šestu nedjelju zaredom, što je najduži period rasta tog indeksa tehnoloških akcija od 2020., a dostigao je najviši nivo od aprila 2022.
Dobrom raspoloženju na berzi uvelike je doprinijelo rješavanje pitanja nastavka zaduživanja američke vlade, nakon što je Zakon o fiskalnoj odgovornosti bez većih problema usvojen u oba doma američkog Kongresa.
Time je suspendovana granica zaduživanja američke vlade od 31.400 milijardi dolara samo nekoliko dana prije krajnjeg roka 5. juna, koji je postavila američka ministarka finansija Janet Yellen te spriječen mogući bankrot najveće svjetske privrede.
Takođe, tržišni učesnici sve su uvjereniji da će Fed u junu pauzirati s daljim podizanjem kamatnih stopa, a moguće i u julu, ponajviše zahvaljujući podacima s američkog tržišta rada
Američko ministarstvo rada, naime, krajem nedjelje objavilo je da je u maju u najvećoj svjetskoj privredi otvoreno 339 hiljada novih radnih mjesta, znatno više nego se očekivalo, a riječ je i o 29. mjesecu zaredom da zaposlenost raste.
Uprkos tome, stopa nezaposlenosti dostigla je najviši nivo u sedam mjeseci od 3,7 posto, ukazujući da sve više ljudi traži posao, a to je znak ublažavanja uslova na tržištu rada, ističu u ministarstvu. Naime, više radne snage smanjuje pritisak na preduzeća da povećaju plate i pomaže u usporavanju inflacije.
I dok bi donedavno rast zaposlenosti pritiskao tržišta jer se procenjivalo da će Fed i dalje dizati kamatne stope, najnoviji podatak sad daje nadu da će Fed pauzirati sa zaoštravanjem monetarne politike, jer inflacija posustaje, a ekonomija ne klizi u recesiju.
Očekivanja tržišnih učesnika sada govore da su šanse da Fed 14. juna neće podići kamatne stope za 0,25 postotnih bodova iznad 70 odsto.
Podizanje kamatnih stopa, naime, smatra se lošom viješću za tržište akcija jer poskupljuje troškove finansiranja kompanija, usporava potrošnju, a takođe i odliva dio kapitala iz akcija u druge oblike ulaganja, poput obveznica.
“Iako se čini da veće zapošljavanje zagrijava tržište rada, plate ne rastu tako brzo. Uslovi na tržištu rada se poboljšavaju. Je li to mitsko meko prizemljenje ekonomije? Čini se da je”, navodi Kim Forrest, iz Bokeh Capital Partnersa.
A za zvjezdani učinak tehnološkog sektora najzaslužnija je akcija Nvidie, koja je sredinom nedjelje dostigla rekordnih 1.000 milijardi dolara tržišne valuacije, podtstaknuvši rast i cijelog tehnološkog sektora.
Ipak, rast cijene akcije Nvidije od gotovo 170 odsto od početka godine ukazuje s čime se ulagači suočavaju na tržištu, kojim dominira dobra izvedba kompanija s velikom tržišnom kapitalizacijom dok većina ostalih kompanija ne bilježi takva postignuća. See Biz