NJUJORK, I pored neuvjerljivih privrednih podataka na većini najvećih svjetskih berzi prošle su sedmice cijene akcija porasle jer je predsjednica Feda Janet Yellen rekla kako su slabi pokazatelji u SAD-u vjerojatno posljedica loših vremenskih prilika.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice ojačao 1,4 odsto, na 16.321 bod, dok je S&P 500 porastao 1,3 odsto, na 1.859 bodova, a Nasdaq indeks 1 odsto, na 4.308 bodova.
Nakon nekoliko neuspješnih pokušaja početkom sedmice, u četvrtak se S&P 500 indeks konačno uspio probiti iznad prethodne rekordnog nivoa od 1.848 bodova.
Ulagače je ohrabrila predsjednica Feda Janet Yellen, ističući da su posljednji slabi pokazatelji iz američke privrede vjerojatno posljedica neuobičajeno hladnog vremena ove zime.
To je pozitivno uticalo na tržište jer je posljednjih sedmica vladala dvoumica jesu li slabi makroekonomski podaci posljedica loših vremenskih prilika ili naznake usporavanja rasta američke privrede.
„Ulagači su bili zabrinuti. Yellen je mogla isključiti vremenske prilike iz izvještaja i govoriti o blagom usporavanju rasta privrede. Ovako, dala je za pravo onima koji su tvrdili da su slabi privredni podaci samo posljedica lošeg vremena“, kaže Quincy Krosby, analitičarka u kompaniji Prudential Financial.
Ipak, Yellen je u polugodišnjem izvještaju o monetarnoj politici i privrednoj situaciji u Kongresu poručila i da će centralna banka pomno pratiti sve daljnje pokazatelje kako bi bila sigurna da su slabi podaci samo posljedica lošeg vremena.
Istakao je, takođe, kako bi se privredni izgledi trebali značajno pogoršati da bi centralna banka promijenila plan smanjenja podsticajnih monetarnih mjera.
To znači da bi se tempo smanjenja programa kupovine obveznica mogao zadržati, nakon što je u decembru i januaru Fed te programe smanjio za po 10 milijardi dolara mjesečno.
Zbog toga tržište gubi podršku jer se smanjuje plasman svježeg, jeftinog novca. No, s druge strane, to je i signal da je Fed uvjeren da se situacija u privredi poboljšava, što bi trebalo pružiti podršku tržištu.
I pored rekorda S&P 500 indeksa, na tržištima ne vlada euforija jer ulagače zabrinjava kriza u Ukrajini.
V.d. ukrajinskog predsjednika Oleksandar Turčinov optužio je Rusiju za otvorenu agresiju na Ukrajinu, nakon što je Rusija poslala vojnike na Krim, dok je svrgnuti predsjednik Viktor Janukovič u ruskom gradu Rostovu na Donu rekao kako bi Rusija morala poduzeti sve što može da prekine ukrajinski haos.
Predsjednik SAD-a Barack Obama rekao je u subotu ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da je Rusija narušila suverenitet Ukrajine slanjem vojnika na Krim i upozorio ga na posljedice, dok je Putin uzvratio da Moskva ima pravo zaštiti svoje interese i interese onih koji govore ruski u Ukrajini.
„Miješanju Rusije u ukrajinsku krizu uznemirilo je ulagače. Nitko ne zna što se može dogoditi tokom vikenda, pa je dio ulagača već u petak poslijepodne odlučio povući zaradu s tržišta“, objašnjava Michael James, direktor u kompaniji Wedbush Securities.
I na većini evropskih berzi cijene su akciji prošle sedmice porasle. Frankfurtski DAX ojačao je 0,4 odsto, na 9.692 boda, a pariški CAC 0,6 odsto, na 4.408 bodova. Londonski FTSE oslabio je, 0,4 odsto, na 6.809 bodova
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks prošle sedmice oslabio 0,2 odsto, na 14.841 bod. Hina