HELSINKI, Skandinavske zemlje su spremne da pomognu Islandu koji je suočen s teškom finansijskom krizom i odlučile su da formiraju radnu grupu koja će da reaguje na ovaj problem, izjavio je švedski premijer Frederik Rajnfeld, poslije susreta čelnika nordijskih država.
Ta radna grupa će procijeniti potrebe Islanda, nakon što je Rejkjavik zatražio pomoć od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), ali za sada nije jasno koliku pomoć su skandinavske zemlje obećale Islandu.
“Za sada ne možemo govoriti o konkretnoj sumi”, rekao je predsjednik švedske vlade, ukazujući na to da će o tačnoj vrijednosti finansijske pomoći skandinavske zemlje odlučiti zajednički.
Island je već saopštio da su, osim dvije milijarde dolara koje je toj zemlji odobrio MMF, radi izlaska iz finansijske krize potrebne još četiri milijarde dolara. Boreći se s krizom Centralna banka Islanda je povećala ključnu kamatnu stopu za šest procentnih bodova, na 18 odsto.
Takvim potezom, islandska centralna banka je anulirala nedavnu odluku o značajnom smanjenju kamatnih stopa. Analitičari ovakav korak smatraju prilično rizičnim, iako Island time nastoji da obnovi funkcionisanje finansijskog sistema koji se nalazi u najdubljoj krizi u novijoj istoriji te zemlje.
“Smatram da će ovaj korak biti ocijenjen kao veoma skup i opasan, ali to može da bude i prvi iskorak ka obnovi povjerenja”, izjavio je analitičar Majk Berg iz londonske firme “Nordix”.
I šef deviznog odjeljenja frankfurtske Kommerzbank Ulrih Lojhtman smatra da je takvo povećanje osnovne kamatne stope veoma ekstreman korak, a motiv bi, prema njegovom mišljenju, mogao biti da se obnove apetiti investitora da ponovo ulažu u tu ostrvsku zemlju.
Velikodušna Farska Ostrva
Farska Ostrva, koja su autonomna pokrajina Danske, ponudila su Islandu pozajmicu u iznosu od 40 miliona evra za prevazilaženje finansijske krize.
“Postoji posebna veza između Farskih Ostrva i Islanda i zato smo ponudili pozajmicu za pomoć toj državi. Moj utisak je da je Island zahvalan i spreman da uzme pomoć”, rekao je šef lokalne vlade Kaj Leo Johanesen.
Farska Ostrva su od 1948. godine autonomna pokrajina Danske mada su inostrana pitanja, pravni sistem, odbrana i dalje pod nadležnosti danskog parlamenta.