BIJELJINA, Predstavnici Asocijacije poljoprivrednih udruženja Semberije – APUS uputili su danas apel Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS da u što kraćem roku isplati podsticaje za 2015. godinu, istakavši da je proljećna sjetva na pragu, a podsticaji uveliko kasne, prenosi poslovni portal CAPITAL.ba.
Predsjednik APUS-a a Mladen Savić rekao je danas na konferenciji za novinare je da je do sada poljoprivrednicima u RS isplaćeno svega 30 miliona KM, od ukupno 60 miliona KM namijenjenih agrarnom sektoru u 2016. godini.
„Rješenja o podsticajima smo dobili, ali sa njima ne možemo uzeti repromaterijal u poljoprivrednim apotekama. Mi podsticaje ne dobijamo na lijepe oči, već zbog toga što smo određena vlastita sredstva investirali u prošlogodišnju proizvodnju hrane. Ne koristimo mi taj novca za godišnje odmore i izlete, već za novu sjetvu“, izjavio je Savić, naglasivši da bi resorno ministarstvo u roku od tri mjeseca trebalo da obradi zahtjeve poljoprivrednika i da im isplati podsticaje, a ne da na naplatu čekaju po šest mjeseci ili godinu i duže.
Poljoprivredni proizvođači i farmeri iz Semberije osvrnuli su se i na malverzacije oko izvoza mesa u Tursku, istakavši da odgovornost za brojne propuste leži i na Ministarstvu ekonomskih poslova BiH, ministru Mirku Šaroviću i njegovim pomoćnicima.
Duško Banjičić, mladi farmer iz Crnjelova rekao je da u tovu trenutno ima 60 junadi, ali da niko ne priča o otkupu.
„U prošloj godini otkupna cijena po kilogramu žive vage bila je 4,5 KM, a sada je ispod četiri marke. Sa trenutnom cijenom nas kao proizvođača mesa nema nigdje. Cijenu su oborili uvoznici, mesoprerađivači i oni koji su ovozili junad iz Poljske i drugih zemalja“ rekao je Banjičić.
Farmer Radenko Ćurčić, koji proizvodi mlijeko, meso i žitarice, kaže da je u proteklih godinu dana prepolovio proizvodnju hrane, mesa i mlijeka na svom imanju.
„Neko u ovoj državi očigledno ne obavlja dobro svoj posao. Nelogično je da se izvoz mesa u Tursku za godinu dana poveća za pet puta. Ukoliko smo u 2014. godini izvezli meso u vrijednosti 14 miliona KM, a u 2015. godini 97 miliona KM, onda se neko mora zapitati kako je to moguće, jer za tov bika ili juneta treba od 12 do 15 mjeseci“, kaže Ćurčić.
Poljoprivrednik iz Crnjelova Nenad Nikolić upozorio je da će se poljoprivrednici iz RS ponovo naći u teškom položaju i da neće moći plasirati svoje proizvode na tržište EU nakon uvođenja carina na izvoz poljoprivrednih proizvoda u EU.
„S obzirom na to da je EU odredila kvote za proizvode u kojima ne možemo biti konkurentni sa njima, kao što je živa stoka, mlijeko i mliječni proizvodi, piletina, sirevi i drugo, naš zahtjev je da bescarinske kvote budu proširene i za voće i povrće, gdje možemo biti konkurentni i gdje smo prošle godine izvezli proizvoda u vrijednosti 54 miliona KM na tržište EU“, kaže Nikolić.
S druge strane, poljoprivrednici kažu da će insistiranje na tradicionalnom načinu trgovine sa Hrvatskom dovesti do kraha domaće poljoprivrede, jer Hrvatska ima puno bolje podsticaje u odnosu na bosanskohercegovačke poljoprivredne proizvođače.
Izvor: CAPITAL