BANJALUKA, Sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske nije danas održana u Banjaluci zbog nemogućnosti postizanja dogovora socijalnih partnera o dnevnom redu.
Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić rekla je novinarima da sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta Srpske nije održana jer nije prihvaćen prijedlog Saveza za dopunu dnevnog reda.
“Jedna tačka se odnosila na dogovor oko analize primjene postojećeg Zakona o radu, druga na razgovor o povećanju najniže plate, a treća na rješavanje problema radnika koji su ostvarili pravo na penzionisanje, a ne mogu otići u penziju zbog neuplaćenih doprinosa”, istakla je Mišićeva.
Ona je navela da više od 60 odsto poslodavaca zloupotrebljava, odnosno ne primjenjuje Zakon o radu, jer ne uplaćuju doprinose, zbog čega su u problemima Fond PIO, Fond zdravstvenog osiguranja i Zavod za zapošljavanje, te budžet Srpske.
Mišićeva je rekla da glavni uslov Međunarodnog monetarnog fonda nije novi Zakon o radu, već je to jedan od uslova koji je “veoma fleksibilno postavljen”.
“Srpskoj ne treba novi Zakon o radu, već dosljedna primjena postojećih zakona, stabilna politička situacija, borba protiv kriminala i korupcije”, istakla je Mišićeva.
Predsjednik Ekonomsko-socijalnog savjeta Srpske i Udruženja poslodavaca Srpske Dragutin Škrebić smatra da je Vlada Republike Srpske “kriva za ovu situaciju jer treba da vlada i predlaže zakone”.
“Četvrtu godinu zaredom u programu rada Vlade i Narodne skupštine Republike Srpske imamo zakon o radu, a mi do danas od Vlade nemamo radnu verziju tog zakona”, rekao je Škrebić novinarima u Banjaluci.
Škrebić je rekao da Unija udruženja poslodavaca, sa Savezom sindikata i Vladom Srpske kao tripartitnim vijećem, kao partner može razgovarati onog momenta kada bude ponuđena radna verzija zakona o radu.
“Mislim da je socijalni dijalog upao u ćorsokak, i nije mi poznato gdje će ovaj brod dalje da plovi, ukoliko budemo ovako isključivi i ako budemo ovako `ne radili”, istakao je Škrebić.
On je rekao da je postojeći Zakon o radu u koliziji sa Zakonom o PIO.
“Ako je Vlada zakazala Radnu grupu za izradu novog zakona o radu i tražila od Unije udruženja poslodavaca da predloži dva eksperta koji će napraviti analizu postojećeg Zakona o radu i izradu novog zakona, onda nije jasno zašto nema radne verzije zakona. Vlada nema vremena za spavanje, već mora povlačiti poteze”, istakao je Škrebić.
Zamjenik predsjednika Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić rekao je da je u interesu poslovne zajednice da se “završi priča” o neisplaćenim porezima i doprinosima, kao i o najnižoj plati.
Trivić je naglasio da je Unija poslodavaca tražila da se istovremeno radi analiza postojećeg Zakona o radu i prijedlog novog zakona o radu.
“Slažemo se da se napravi radna grupa za izradu novog zakona o radu, ali da tu grupu vodi Vlada i da bude medijator u razgovorima i dogovorima, a ne da se iz toga izvlači”, rekao je Trivić. Srna