BEOGRAD, Glavni izvor štednje, po mjerama sa kojima je Vlada Srbije do sada izašla, biće plate zaposlenih u javnom sektoru.
Prije svega menadžera preduzeća, agencija, fondova. Umjesto po 500.000 dinara, koliko sada zarađuju prvi ljudi pojedinih institucija, maksimalna osnovica biće 140.000 dinara.
Najavljuju se i uštede smanjenjem broja agencija, kojih trenutno ima oko 130, a koštaju državu najmanje 800 miliona evra godišnje. Radne grupe Ministarstva finansija započele su analizu i konkretni prijedlozi će stići u septembru.
Država Srbija sada nema precizan spisak svih svojih tijela, niti svih svojih radnika. Broj zaposlenih, ako je suditi po najavama ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića, neće se smanjivati. Tokom krize neće biti otpuštanja zaposlenih, ali ni otpremina, za koje nema para. Tako bez posla neće ostati ni zaposleni u ugašenim agencijama. Državu bi, ipak, trebalo manje da koštaju. Trenutni menadžeri zauzeće niže funkcije u drugim službama, pa će im i plate biti manje.
Novi zakon će, osim limitiranja plata, uvesti i platne razrede. Trenutno se isti poslovi, sa istim kvalifikacijama, različito vrednuju u zavisnosti od državne institucije. Plate se sada računaju po pet različitih osnovica i oko 600 koeficijenata. Vozač u jednom ministarstvu može da prima značajno manju platu od kolege zaposlenog u agenciji. Najavljeni propis će izjednačiti njihova primanja. Razgovori sa sindikatima, međutim, tek predstoje. A tema će biti i redovno usklađivanje zarada sa troškovima života.
– Praksa je da se prije rebalansa budžeta, a on nas očekuje u septembru, sjedne i pregovara sa sindikatima – kaže Ivica Cvetanović, predsjednik Konfederacije slobodnih sindikata Srbije. – Vlada efektivno radi tek dvije nedjelje, tako da vjerujemo da će poziv uslijediti. Treba znati da su zarade u nekim dijelovima javnog sektora u Srbiji najniže u regionu i da mnoge ne pokrivaju ni prosječnu potrošačku korpu. Mislimo da bi se više uštede postiglo preraspodjelom budžeta i ukidanjem nenamjenskog trošenja. Ako govorimo o limitiranju zarada, država mora da vodi računa i o kretanju cijena. One nisu limitirane, pa je standard sve gori.
Smanjenje rashoda
Savjetnik ministra finansija za poreski sistem i Poresku upravu Milica Bisić izjavila je da je teško očekivati smanjenje budžetskih rashoda bez ograničavanja rasta plata u javnom sektoru i penzija, naglašavajući da je za to potreban politički i socijalni dogovor. Kako je rekla, dvije trećine budžeta ide na plate i penzije. Novosti