BIJELJINA, Niske temperature i mraz nepovoljno utiču na ozime usjeve, ali sutuacija još nije alarmantna, rekao je inženjer poljoprivrede Radomir Prodanović.
“Iako su već danima niske temperature do minus 15 stepeni, ne bih rekao da je sutiacija alarmantna, jer su sve sorte selekcionisane da mogu izdržati temperaturu od minus 20 stepeni”, rekao je Prodanović.
On ističe da je najveći problem za ozime usjeve nagli obrt temperature, te da je vegetacioni minimum koji za pšenicu iznosi četiri stepena potrajao, u tom slučaju bi pšenica bila otporna na niske temperature.
“Vegetacioni minimum koji pšenica može da izdrži je četiri stepena i da je ta temperatura potrajala pšenica bi se pripremila, u pšeničnim listovima bi se sakupilo dovoljno šećera da zgusne ćelijski sok koji bi bio otporan na niske temperature”, rekao je Prodanović.
On je naveo da će biljke koje su u fazi bokorenja pretrpjeti mnogo manju štetu od onih koje su u fazi prvog lista ili u fazi nicanja, kojih ima najviše u Semberiji.
Prodanović je podsjetio da je tokom ljeta i jeseni bio duži period suše, te da je pšenica koja je zasijana u optimalnom roku jedva dostigla fazu bokorenja, a ona koja je malo kasnije zasijana je tek u fazi nicanja.
“U ovakvim uslovima pšenica miruje, svede životnu aktivnost na minimum i tako može da izdrži određen period. Mi se nadamo da će snijeg uskoro pasti, jer je on za pšenicu dobar toplotni izolator”, rekao je Prodanović i ponovio da se nada da neće biti nikakvih fatalnih posljedica, jer pšenica može da izdrži minus od 20 stepeni.
Na području Semberije jesenja sjetva je obavljena na oko 13 000 hektara oranica, a u PD “Semberija” je zasijano 930 hektara pšenice, 188 hektara ječma i 173 hektra uljane repice. Srna