NJUJORK, Očekivano sniženje bazne kamate Evropske centralne banke (ECB) neće kratkoročno, a ni tokom srednjeročnog perioda, sprečiti dalji pad vrijednosti evra prema dolaru i drugim jakim valutama, izvještava danas agencija Blumberg, pozivajući se na ocjenu stručnjaka američke “Sitigrup”. Evro je za posljednja tri mjeseca oslabio prema dolaru oko 12,5 odsto i trenutno na indikativnoj deviznoj berzi u Londonu vrijedi približno 1,2650 “amerikanaca”.
Istorijski maksimum prema američkom takmacu evro je imao u aprilu, kada je na londonskoj berzi vredio nešto više od 1,61 dolar, ali je ljetos naglo počeo da slabi, nakon što se finansijska kriza iz SAD “prelila” u zapadnu Evropu.
Zanimljivo je da valutna analitičarka hongkonške filijale banke “BNP Paribas” Šarada Selvanthan predviđa da bi dolar, zbog slabosti američkog finansijskog sistema i realne ekonomije, mogao da oscilira do kraja ove godine, u rasponu od 1,25 do 1,31 za evro i da istovremeno opadne na svega 91 jen.
Dolar je u utorak na berzi u Tokiju vredeio oko 93 jena, a od proljetos je oslabio prema japanskom takmacu više od deset procenata. Većina tržišnih eksperata smatra da je jačanje jenskih pozicija usledilo uglavnom zbog akcija spekulanata i da nije odraz realnih kretanja na globalnim deviznim berzama.
ECB bi, kako prognoziraju ekonomisti koje je anketirao Blumberg, trebalo danas da smanji osnovnu – referentnu kamatnu stopu za 50 procentnih poena, na 2,75 odsto.
Eksperti “Sitigrupe” predviđaju, međutim, da će se ECB možda opredjeliti za još veće smanjenje bazne kamate, od 0,75 procenata, jer su, kako navode, u uslovima pada poslovnog povjerenja, rasta nezaposlenosti i smanjenjea inflacije u zoni evra, neophodne “odlučnije mjere “.
Emisiona banka 15 članica Evropske unije koje su se odrekle vlastitih valuta za račun zajedničkog evra je tokom novembra i oktobra već snizila cijenu zaduživanja za ukupno jedan odsto.
Direktor valutne trgovine u tokijskom predstavništvu kompanije “Barkliz kapital ink.” Motonari Ogava takođe smatra da ECB mora ići na obimnije smanjenje bazne kamate, možda i iznad jedan odsto, jer na to upućuje sve lošija ekonomska situacija u regionu zone evra.
Ogava naglašava da je baš loša situacija u privredi zone evra glavni razlog pada zajedničke valute “evrolenda”, a takođe i funte sterlinga, čije tržišne pozicije su sve lošije, zbog recesije koja oštro potresa ostrvsku privredu.