BERLIN, Siromaštvo u starosti postaje realnost i u EU – bezbrižan penzionerski život za mnoge u Evropi postaje sve teži cilj.
Osiromašenje starijih slojeva društva do sada je svoje korijene nalazilo isključivo u demografskim kretanjima, odnosno u sve izglednijem procesu starenja društva.
Odnedavno se i kriza evra sve češće pominje kao ključni činilac procesa koji bi sliku bogatih Evropljana, koji u trećem životnom dobu uživaju u plodovima svog rada, mogao drastično da se promijeni – navodi “Dojče vele”.
U sve više evropskih zemalja sve je manje radno sposobnog stanovništva /zbog starosti/ uz istovremeno povećanje broja nezaposlenih. Posljedica je neminovno umanjivanje penzionerskih primanja.
Prema podacima Evropske komisije, svake godine broj građana starijih od 60 godina poveća se za više od dva miliona. Broj građana starijih od 60 danas je dvostruko veći nego prije deset godina!
Već danas vlade članica EU troše više od deset odsto bruto društvenog proizvoda za finansiranje penzija, sa tendencijom porasta.
Trenutno u EU živi 120 miliona penzionera, što je 24 odsto ukupnog broja stanovnika.
Još do prije nekoliko godina slika siromašnog penzionera teško se dovodila u vezu sa zemljama poput Njemačke ili Velike Britanije.
U međuvremenu, mnogima u ovim zemljama nakon posljednjeg radnog dana prijeti ne samo pad socijalnog standarda, nego i dovođenje egzistencije u pitanje.
Prema dosadašnjim pokazateljima, zemlje poput Portugala, Španije i Grčke već sad pate od visoke stope siromaštva kod starijih građana i to između 20 i 27 odsto. Sadašnji programi štednje mogao bi ovaj postotak da dodatno povećaju.
Udio državne penzije u ukupnoj penziji u EU relativno je nizak. Mnogi se oslanjaju na privatne penzione fondove, koji su zavisni od kretanja na finansijskim tržištima i podložni oscilacijama.
Najbolja situacija je u Holandiji, a nešto slabija u Njemačkoj, gdje je oko 15 odsto penzionera pogođeno siromaštvom.
Siromaštvom su posebno pogođene žene od kojih mnoge nisu radile, a ako i jesu – bile su slabije plaćene od svojih kolega.
Principi koji važe za cijelu EU idu u pravcu prilagođavanja dužine radnog vijeka prosječnom životnom vijeku – navode analitičari.
Važno je da zaposleni što duže ostanu na radnom mjestu. Uzoran primjer na tom planu jeste Švedska, koja se može pohvaliti najvišom stopom zaposlenih u životnom dobu između 55 i 64 godine starosti.
To je trend koji predlaže i Evropska komisija. Građani Unije su u svakom slučaju – “za”.
Prema ispitivanju javnog mnjenja, 61 odsto građana EU pristaje na produžavanje radnog vijeka, ali pod uslovom da od toga imaju i koristi.