ATINA, Lider SIRIZE i mogući novi premijer Grčke Aleksis Cipras predlaže održavanje “Evropske dužničke konferencije”, po uzoru na Londonski sporazum o njemačkom spoljnom dugu 1953. godine, kada je otpisano oko 60 odsto dugova.
SIRIZA koja vodi prema svim anketama, obećava da će okončati politiku štednje, “preokrenuti” neke reforme, zaustaviti privatizaciju te restrukturisati državne dugove.
Cipras tvrdi da politika štednje onemogućava smanjenje državnih dugova.
“Štednja je iracionalna i destruktivna. Da bi se vratili dugovi, potrebno je hrabrije restrukturisanje”, – smatra Cipras.
Grčki dug iznosi 320 milijardi evra ili 174 odsto BDP-a, ali Atina ima male rate, pošto je rok za otplatu kredita prebačen za 2050. godinu i poslije.
SIRIZA smatra da bi Evropska centralna banka trebala da ima glavnu ulogu u promjeni ekonomskog kursa prema Grčkoj, ali i u cjelokupnoj promjeni strategije prema dugovanjima unutar EU .
Banka bi trebalo da otkupi “prevelike dugove” i pretvori ih u obveznice bez kupona, kao i u specifične obveznice sa jednokratnim dospjećem, koje ne nose kamate, a koje bi vlade na kraju otplatile.
Da bi finansirala tu kupovinu, Evropska banka trebalo bi da posudi novac od privatnog sektora.
Po tom planu SIRIZE, samo četiri zemlje – Luksemburg, Estonija, Litvanija i Letonija – ne bi bile njim obuhvaćene.
S druge strane, Grčka i Italija posljednje bi otplatile svoje dugove, za 58 odnosno 60 godina.
Njemačka, Finska i MMF protive se ovom planu i otpisivanju dugova, a podržavaju ga Irska i Francuska.
Strahovanja od moguće pobjede SIRIZE pridonijela su padu kursa evra na najniži nivo u odnosu na dolar u zadnjih devet godina.