SANKT PETERBURG, Godišnji samit Grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu (G20), koji danas počinje u Sankt Peterburgu, prvi put u posljednjih nekoliko godina neće u prvom planu imati dužničke probleme evrozone.
Pored oštrih razlika u vezi sa konfliktom u Siriji, koji će zasigurno biti jedna od glavnih tema dvodnevnog samita, lideri zemalja G20 će se suočiti sa novom ekonomskom prijetnjom, piše američki list El-Ej tajms.
Kao ovogodišnji domaćin samita, Rusija će izaći sa temom ekonomskog rasta i otvaranja novih radnih mjesta.
Nakon obuzdavanja finansijske krize u SAD i Evropi, situacija se sada “zagrijeva” u ekonomijama u razvoju.
Indija, Turska, Brazil i Južnoafrička Republika su članice G20 čije su valute pretrpjele oštar pad nakon povlačenja investitora sa tih tržišta u posljednjih nekoliko mjeseci.
Na takav potez investitora uticalo je najavljeno Fedovo ukidanje monetarnih podsticaja, što će obilježiti ne samo kraj jeftinog novca i rekordno niskih kamatnih stopa za Amerikance, već i novo doba za zemlje u razvoju koje su dobro živjele od Fedove politike monetarnog labavljenja, pokrenute nakon izbijanja finansijske krize.
Odliv novca iz tržišta u razvoju odražava i promjenu globalne slike, pri čemu su se perspektive rasta privrede SAD i drugih razvijenih ekonomija poboljšale, dok su se perspektive zemalja u usponu, uključujući Kinu, u izvjesnoj mjeri pogoršale.
“Vol strit džornal” (VSJ), takođe, piše da će na samitu G20, osim “neminovnog problema Sirije” u prvom planu biti nagli odliv kapitala sa njihovih tržišta.
Ranijih godina se, kako navodi VSJ, kapital rado selio u Brazil, Indiju, Meksiko i druga rastuća tržišta, ali sada je situacija obrnuta, posebno nakon najave da će američka centralna banka uskoro početi da smanjuje, a iduće godine i sasvim ukine program podsticaja za rast vodeće svjetske privrede.
U proteklih pet godina, samiti G20 bili su u sjenci izbijanja krize u Grčkoj i drugim dijelovima evrozone, kao i pitanja da li su vladine mjere štednje ili potrošnje najbolji lijek za rješavanja problema.
Prema riječima analitičara, na samitu će se dotaći različite teme, među kojima je pitanje trgovinske liberalizacije, održivog razvoja, utaje poreza, globalnog zagrijevanja, a zemlje će biti pozvane da nastave sa strukturnim ekonomskim reformama zarad podsticanja rasta.
Organizatori dvodnevnog samita G20 u Rusiji potvrdili su da će tom skupu prisustvovati vodeći svjetski državnici, uključujući i predsjednika SAD Baraka Obamu, a učešće je najavio i generalni sekretar UN Ban Ki -mun. Tanjug