SARAJEVO – Kroz finansijski sistem Bosne i Hercegovine prošle godine je u legalne novčane tokove ubačeno skoro 11 miliona maraka nelegalno stečenog novca, istaknuto je u najnovijem izvještaju o radu Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH, ali stručnjaci skeptično gledaju na ove podatke i tvrde da je iznos „opranog“ novca nekoliko puta veći.
“Pričinjena materijalna šteta od prijavljenih krivičnih djela pranja novca iznosila je 9,9 miliona KM, dok je stečena imovinska korist kako je već rečeno bila gotovo 11 miliona maraka”, naglašeno je u Izvještaju.
Kada su u pitanju krivična djela koja su u nadležnosti SIPA-e u 2021. godini finansijski kriminal i korupcija su po broju predmeta bili odmah na drugom mjestu, poslije ratnih zločina.
Tako su pripradnici ove Agencije u oblasti finansijskog kriminala i korupcije radili na 241 predmetu, od kojih je okončano 152.
Kada govorimo o pranju novca i finansiranju terorističkih aktivnosti tu je u 2021. godini rađeno na 101 predmetu, od kojih je okončano 49.
Prema njihovim riječima, imovinska korist utvrđena u oblasti finansijskog kriminala u prošloj godini iznosi oko 608.000 KM i 40.000 evra.
Ožegović: Cifre mnogo veće
Saradnik za pravne poslove u organizaciji “Transparency international BiH” (TI BiH) Damjan Ožegović ističe da količina novca koji se iz nelegalnih tokova prebacuje u legalne je zasigurno daleko veći, međutim tome je, kako tvrdi, teško stati u kraj, naročito sa pasivnim pravosuđem.
“Kod nas se raznim kriminalnim i koruptivnim radnjama legalizuje velika količina novca pranjem istog u raznim privrednim oblastima – u IT sektoru, bankarstvu, igrama na sreću, advokaturi i notarijatu, a pogotovo u građevinarstvu. Plaćanje radnika na crno je najčešći način raspodjele velike količine nelegalnog novca na mnogo manjih korisnika koji te manje količine dalje lako i bez problema ubacuju u legalne tokove”, rekao je Ožegović.
Dodaje da ono što ne treba isključiti su i političke partije koje su naročito podložne ovakvim radnjama.
“Na primjer, u prošloj izbornoj kampanji 15 najvećih partija su prikazale ukupne troškove u vrijednosti od pet miliona maraka, dok je Transparency International došao do izračuna da su samo na dva oblika oglašavanja (putem bilborda i medija) i predizborne skupove ove partije potrošile 6,7 miliona KM. Dakle, prikazani iznos je daleko manji od realnog”, upozorio je Ožegović.
Napominje da je prema nalazima TI BiH u poslednje dvije godine u BiH nevladinim organizacijama sa svih nivoa vlasti dodijeljen i preko 121 milion maraka, a u većini slučajeva bez ikakvih javnih poziva, bez transparentnosti, izvlačenjem preko organizacija povezanih sa vlašću i bez podnošenja ikakvih izvještaja.
Više o raspodjeli novca nevladinim organizacijama možete pročitati u tekstu koji je objavio CAPITAL na sljedećem linku.
CAPITAL: Bojana Ninković
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Zašto ne navedete imena ?