VAŠINGTON, U imućnim državama podrazumijeva se da političar ima uređenu egzistenciju, ali činjenice pokazuju da bogatstvo države nema veze s bogatstvom političara. Zemlje Balkana i jugoistočne Evrope su jako daleko od svojih partnera iz bogatih država kao što su Sjedinjene Države, Italija, Francuska i Kenija.
Ipak, Kenija je tu u prednosti, jer njen premijer zarađuje više i od predsjednika SAD Baraka Obame, doduše za svega 27.000 dolara više.
U imućnim evropskim državama, najbolje prolazi francuski šef države Nikola Sarkozi sa 302.000 dolara. Ipak, da li će nastaviti da prima tu otmjenu platu vidjeće se na skorim predsjedničkim izborima, na kojima će teško ostvariti pobjedu protiv socijalističkog kandidata.
Iza Sarkozija je njegova bliska saradnica Angela Merkel, njemačka kancelarka, koja godišnje prima 283.000 dolara.
Italijanski premijer Mario Monti, koji je vrlo cijenjen u Evropi zbog zasad ohrabrujućih reformi u svojoj zemlji, ne zarađuje ništa kao šef vlade, jer se tih primanja odrekao. S druge strane, zadržao je senatorsku platu od 260.000 dolara godišnje.
Barak Obama u skladu sa ekonomskom moći Sjedinjenih Država bilježi primamljivih 400.000 dolara svakih 12 mjeseci.
Singapurski premijer Li Hsien Lung, prema istraživanju Investopedije 2010. Ostvario je 2.200.000 dolara. Uz ovakvu platu, čovjek se zaista ne treba baviti korupcijom, omiljenim honorarnim poslom političara širom svijeta.
Koliko su Singapurci velikodušni prema lideru svoje vlade pokazuje i podatak da je 60-godišnji Lung četiri puta bolje plaćen od premijera Hong Konga, Donalda Tsonga.
Ovaj ostvaruje još uvijek zanosnih 513.000 $ pa se može pohvaliti da u dvije kategorije zauzima drugo mjesto na svijetu. Naime, on je drugi najslavniji Donald T. planeta, iza imenjaka Trampa.
Treći u apsolutnom plasmanu je – kenijski premijer Odinga s nevjerovatnih 427.000 dolara, šest odsto više od svog djelimičnog sunarodnika Obame.
S obzirom na standard koji vlada u Keniji, Odinga je relativno najbolje plaćeni političar na planeti. Jedan od kriterija za procenu zarade političara jeste poređenje njihove plate sa kupovnom moći koju ima njihov sugrađani s prosječnim primanjima.
Investopedia je izračunala zarade na osnovu podataka o platežnoj moći za 2010, koje je objavio Međunarodni monetarni fond.
Po ovom kriteriju, uvjerljivo je naj (pre)plaćeniji kenijski premijer Odinga, čija je kupovna moć 255,3 puta veća od prosječnog Kenijca.
Singapurski bogataš Lung znatno je umjereniji, jer svojom kupovnom moći nadmašuje svoje sugrađane samo za 38,5 puta. Naime, u Singapuru su cijene znatno više nego u Keniji, pa je zbog toga svaki Odingin dolar relativno vrjedniji od Lungovog.
Iako je i Lungova plata vrlo visoka, Singapur je zemlja u kojoj je vrlo jednostavno poslovati, pa je stoga i njegov basnoslovni dohodak lakše opravdati. Odinga se može pohvaliti i podatkom da je njegova država najkorumpiranija od deset koje daju najplaćenije političare, javlja B92.
Naftom bogate zemlje imaju i najbolje stojeće političare, iako se u njihovim slučajevima ne radi o političkim funkcijama kakve su poznate u zapadnim demokratijama.
Hasanal Bolkiah, sultan od Bruneja, upravlja svojom dalekom azijskom država 44 godine i kupa se u bogatstvu od 20 milijardi dolara, stečenih od naftnog i gasnog biznisa.
Saudijski kralj Abdulah Bin Abdulazih Al Saud vladar je svoje države od 1. avgusta 2005., kad je naslijedio pokojnog oca.
Pod njegovom vlašću je Saudijska Arabija pojačala proizvodnju nafte i ostvarila godišnji rast od četiri odsto. Njegovo se blago procjenjuje na 18 milijardi dolara. Šeik Kalifa Bin Zajed Al Nahjan, predsjednik Ujedinjenih Arapskih Emirata i emir Abu Dabija, diči se imovinom od 15 milijardi dolara, koje je stekao od poslova s naftom i nekretninama te od nasljedstva. Uz ovakvo bogatstvo, je li uopšte važno kakva mu je plata? Tajlandski kralj Pumipon Aduljadet (čije ime neki pišu Bhumibol Aduliadej) još je jedan od onih koju pobuđuju zavist.
Najbogatiji kralj planete u 67 godina vladavine zgrnuo je 10 milijardi dolara, što od nekretnina, što od ulaganja u dionice, a nešto je i naslijedio. Tajlandski ga narod doživljava zamalo božanstvom – a baš bi mu mogao nešto i udijeliti. B 92
Top 10 Political Leader's Salary by Country (2010):
1. Lee Hsien Loong (Singapore): $2,183,516
2. Donald Tsang (Hong Kong): $513,245
3. Raila Odinga (Kenya): $427,886
4. Barack Obama (United States): $400,000
5. Nicolas Sarkozy (France): $302,435
6. Stephen Harper (Canada): $296,400
7. Mary McAleese (Ireland): $287,900
8. Julia Gillard (Australia): $286,752
9. Angela Merkel (Germany): $283,608
10. Yoshihiko Noda (Japan): $273,676