LOZANA, Singapur i Hongkong zauzeli su lidersku poziciju po konkuretnosti na listi koju sastavlja švajcarski Institut za upravljanje razvojem.
Prema rezultatima Godišnjeg izvještaja o svjetskoj konkurentnosti za 2010, SAD su po prvi put za 16 godina ustupile lidersku poziciju Singapuru i Hongkongu.
To su, kako je obrazloženo, zemlje koje su najmanje pogođene krizom, a potisnule su SAD, zbog posljedica rasta američkog državnog duga i udvostručavanja budžetskog deficita, mada ekonomija te zemlje i dalje ostaje najjača na svijetu.
Među vodećih 10 na listi najkonkurentnijih zemalja ove godine su se našli i Tajvan, skokom sa 23, na osmu poziciju i Malezija koja je sa 18. dospjela na 10. mjesto, zahvaljujući jakoj tražnji u Aziji.
Na najvišim pozicijama su i Švajcarska (4), Australija (5), Švedska (6), Kanada (7) i Norveška (9).
Na začelju te liste od 58 zemalja našle su se Ukrajina i Venecuela, objavljeno je na sajtu Finmarket.ru.
Najnegativniji pomak u konkurentnosti napravile su zemlje istočne Evrope koje su skliznule za 15 do 20 mjesta. Tako je Slovenija izgubila čak 20 pozicija, dospjevši sa 32, na 52. mesto, što je posljedica smanjenja njenog bruto domaćeg proizvoda, povećanja državnog duga i “sive” ekonomije i jačanja birokratije.
Od zemalja bivše Jugoslavije na listi je zastupljena još i Hrvatska koja je ove godine zauzela 56. mjesto, skliznuvši za dvije pozicije. Ta zemlja je 2006. prvi put uvrštena u godišnjak konkurentnosti IMD.
Slovačka je izgubila 16 mjesta, a Bugarska 15, dok je Poljska, nasuprot njima, zabilježila veliki pozitivan pomak i našla se na 32. mjestu na listi, popevši se sa 44. pozicije lani.
Kina je sada, sa 18. mjestom (lani na 20.), bolje rangirana od Finske , Irske i Francuske. Od razvijenih zemalja, Finska je pala sa devetog, na 19. mjesto, Danska sa petog, na 13, dok je Japan, takođe, zabiležio znatan pad i dospio sa 17, na prilično nisku 27. poziciju.
Rusija se po konkurentnosti za godinu dana spustila sa 49, na 51. poziciju, između Jordana i Slovenije, što je njen najgori rezultat od 2006. (kada su na listi bile 54 zemlje), dok je najbolji zabilježila 2004, kada je bila rangirana na 41. mjesto.
IMD posmatra konkurentnost kao sposobnost neke zemlje da stvori i podstiče takvo okruženje koje osigurava stabilnu vrijednost kompanija i povećanje blagostanja stanovništva.
Rejting IMD se objavljuje od 1989. i sastavlja se prema 327 kriterijuma, podjeljenih u četiri velika bloka: funkcionisanje ekonomije, efikasnost državne uprave, efikasnost biznisa i infrastruktura (uključujući socijalnu). Radi ocjene koriste se statistički podaci i ankete stručnjaka. Tanjug