NJU DELHI, Premijer Indije Manmohan Sing izjavio je , nakon što je najavio da će obavljati i dužnost ministra finansija, da je zabrinut ne samo zbog tekuće političke situacije već i usporavanja privrednog rasta u njegovoj zemlji koja sve više oseća posljedice zastoja u globalnoj ekonomiji.
Indijsko tržište akcija i devizne berze zatvorene su još od četvrtka, odmah nakon tragičnog terorističkog napada u Mumbaiju u kome je ubijeno blizu 200 ljudi, a Centralna banka Indije je saopštila da će se privredni rast zemlje u tekućoj fiskalnoj godini, koja se završava 31. marta 2009. smanjiti, vjerovatno, na sedam i po do osam odsto.
Privatni analitičari u Nju Delihiju se ne slažu sa vladinom procjenom i ocjenjuju da stopa privrednog rasta u tekućoj fiskalnoj godini neće premašiti sedam odsto, što je oko dva procenta niže nego u prethodnoj.
Indijska emisiona banka je od početka naglog širenja globalne finansijske krize snizila ključnu, kratkročnu, kamatnu stopu za 150 procentnih poena, na 7,5 odsto, a ubrizgala je u domaće finansijsko tržište i velika novčana sredstva da bi sprečila krizu likvidnosti i održala kurs rupije.
Ekonomisti, čije mišljenje prenosi agencija Rojters, ne isključuju da se monetarne vlasti Indije mogu odlučiti za dodatno kresanje kamata, posebno zbog činjenice da je inflatorna stopa koja je u avgusta bila oko 13 odsto na godišnjem nivou opala, sredinom novembra, na 8,84 procenta.
Indija je od početka ove decenije stalno imala visoku stopu ekonomskog rasta, u prosjeku od osam do devet odsto godišnje i po tom pokazatelju je, uz Kinu, Rusiju i Brazil, bila bez premca u svijetu.
Privredni rast u Indiji je, međutim, od početka ove godne, zbog širenja finansijske krize iz SAD u druge zemlje, sve usporeniji i takva tendencija će, kako se predviđa, potrajati vjerovatno do kraja 2009.
Kurs indijske valute rupije prema dolaru i drugim jakim novčanim jednicama je takođe, u uslovima širenja globalne finansijske krize, počeo da opada.