SARAJEVO, Formiranje Ekonomsko-socijalnog savjeta na nivou BiH je njena obaveza na putu ka EU, izjavila je danas u Sarajevu predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske /SSRS/ Ranka Mišić.
“Što se tiče sindikata iz Republike Srpske, Federacije BiH i distrikta Brčko, mi u konfederalnom smislu možemo biti partneri vlasti, zato što je veoma važno da neko kontroliše Savjet ministara i Parlamentarnu skupštinu BiH u smislu odlučivanja o kreditnim zaduženjima, aranžmanima sa Međunarodnim monetarnim fondom, javnom potrošnjom, itd”, rekla je Mišićeva, naglašavajući značaj uloge Ekonomsko-socijalnog savjeta i u procesu kreiranja zakonskih rješenja koje donosi parlament BiH.
Mišićeva, koja učestvuje na konferenciji ”Uloga i značaj socijalnog dijaloga u demokratizaciji društva”, smatra da je vrlo važno da se na putu ka EU prepozna uloga sindikata u BiH, jer je to dio evropske prakse.
”Socijalni dijalog je veoma važan kao model rješavanja problema iz oblasti ekonomije, odnosno na relaciji zaposleni – poslodavci – entitetske vlade”, istakla je ona.
Mišićeva je podsjetila da Srpska ima Ekonomsko-socijalni savjet, koji već 10 godina uspješno radi, jer svaki zakon koji Vlada Srpske treba da uputi u parlamentarnu proceduru, prethodno bude razmotren na sjednicama tog savjeta.
Prema njenim riječima, Ekonomsko-socijalni savjet Srpske ima i svojih manjkavosti, a to je nedostatak kapaciteta Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske što je, kako je podvukla, pitanje za ozbiljno razmatranje.
Kao dobar primjer socijalnog dijaloga i partnerstva sindikata i poslodavaca u Srpskoj, ona je navela donošenje Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju.
”Sindikat je tom prilikom pokazao svoju snagu jer Vlada nije mogla da donese zakon koji je željela, a očuvana su stečena prava radnika da u penziju odlaze sa 40 godina radnog staža i maksimalno 65 godina života, a zadržano je i pravo da žene sa 35 godina, ako žele, mogu da odu u penziju”, podsjetila je Mišićeva.
U Sarajevu se danas održava konferencija “Uloga i značaj socijalnog dijaloga demokratizaciji društva” na kojoj učestvuju članovi ekonomsko-socijalnih savjeta Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta.
Konferencija se održava u okviru projekta “Bosmip 4”, koji podržava Evropska komisija, Evropa biznis i Evropski parlament. Srna