BEOGRAD, Poslije neuspješnog dogovora o procentu povećanju plata i penzija, ekonomisti prognoziraju da će se tražiti rješenje koje neće ugroziti stabilnost javnih finansija.
Sindikalci bi povećanje od najmanje 10 odsto, ali poručuju da im je jasno, da iako bude nekog kompromisa, on neće predstavljati značajan dobitak za džep građana.
Prihodi – pohvala, porez – pohvala, rashodi – pohvala, plate i penzije – problem.
U sljedećoj nedjelji će se kroz razgovore sa Delegacijom iz Vaštingtona provlačiti i pitanje procenta povišice.
Na prvu Vladinu ponudu od pet odsto, MMF je stavio veto. Kompromis je moguć, ali stručnjaci objašnjavaju da će to biti borba za male procente.
“Povećanje plata i penzija je suprotno dogovorenom i narušava fianansijsku stabilnost i očigledno je izračunato da pet odsto toliko narušava da nije održivo”, kaže dekanka FEFA Ana Trbović.
“Svakako svaka pozitivna promena je pozitivna ali da bi ona realno uticala na standard građana treba nam veći porcenat a on je moguć samo reformom javnih preduzeća”, dodaje ona.
Sindiklaci kažu da ih stav MMF-a na početku šeste revizije sporazuma sa Srbijom uopšte nije iznenadio. Žele da vjeruju da je stanje u budžetu dobro, ali želje su kažu jedno, a realnost nešto potpuno drugo.
“Mi u sindikatu kažemo ako je zaista tako i ima novca toliko pa zaboga vratite nam ono što ste nam nelegalno oduzeli”, kaže Ranka Savić, predsjednica ASNS-a.
Podsjećamo, početkom godine Vlada je sa međunarodnim kreditorima dogovorila do sada jedino povećanje plata i penzija, koje nije bilo linearno. Tada je najbolje prošao dio prosvete zaposlen u osnovnim i srednjim školama, a najlošije penzioneri. B92