BRATUNAC, Izvršni odbor Sindikata bratunačkog “Tehničkog remonta” na današnjem sastanku, kojem je prisustvovao i povjerenik Saveza sindikata Republike Srpske za Bratunac i Srebrenicu Milan Jovanović, konstatovao je da su trojica radnika samoinicijativno otišla u Banjaluku i da nije bio upoznat o štrajku i njihovim zahtjevima.
“Sindikat ne podržava njihov postupak i zahtjeve”, rekao je novinarima zamjenik predsjednika Sindikalne organizacije ovog preduzeća Branislav Milošević.
On je ponovio da su trojica radnika ovog preduzeća samoinicijativno otišla u Banjaluku, gdje traže prijem kod predsjednika Vlade Republike Srpske, dodavši da oni ne predstavljaju zaposlene u ovom preduzeću.
“Iz medija smo saznali da su se oni pojavili u Banjaluci. Oni ne iznose zahtjeve svih radnika, već lične”, rekao je Milošević.
Sindikat ne osporava da je stanje u preduzeću teško. “Upoznati smo o uslovima koje je ponudio novi većinski vlasnik sa 65 odsto kapitala u fabrici, i očekujemo da se realizuje trilateralni sporazum koji je potpisan između novog vlasnika, našeg preduzeća i Sindikalne organizacije”, rekao je Milošević.
On kaže da je novi poslodavac “ELV global limitid” iz Johanesburga tim sporazumom preuzeo obavezu da će u 10 rata isplatiti dugove iz prethodnog perioda prema radnicima, koje ukupno iznose oko 2,5 miliona KM, te dodao da je isplatio dvije rate.
“Te prve dvije rate jesu bile male, ali u sporazumu nije definisano koliki će iznosi tih rata biti. Direktor Vladimir Vuletić obavijestio je da ćemo u ovom mjesecu dobiti jednu redovnu platu i dvije zaostale rate i očekujemo da se to ostvari”, pojasnio je Milošević.
Prema njegovim riječima, radnici su u teškom položaju zbog neizmirenih plata i očekuju da će potpisani uslovi biti poštovani, te da će naplatiti potraživanja u dogovorenom roku.
“Tim sporazumom je definisana isplata dugova prema radnicima, da se obezbijedi radno angažovanje za svih 120 zaposlenih u ovom preduzeću i da se poveže radni staž da bi neki radnici koji su ispunili uslove mogli biti penzionisani”, naglašava Milošević.
On kaže da je stanje u preduzeću još teško, da radi oko 90 radnika, da su ostali na čekanju i da su svi zaposleni iscrpljeni dugogodišnjom agonijom preduzeća i dugovima zbog neisplaćivanja plata.
Od avgusta, kada je novi većinski vlasnik preuzeo rukovođenje ovom fabrikom, u radni odnos je primljeno 20-ak novih visokokvalifikovanih radnika.
“Ukoliko ne budu ostvarena data obećanja, Sindikat će u januaru analizirati stanje i odlučiti koje poteze će dalje povlačiti. Očekujemo i želimo normalizaciju stanja u preduzeću, da naplatimo svoja potraživanja i da se obezbijedi kontinuirana zaposlenost za sve radnike”, prenio je Milošević stav Sindikalne organizacije.
Sindikat podržava poslovodstvo i njegovo nastojanje da obezbijedi uposlenost, da svi zaposleni budu konstantno angažovani i da se obezbijede sredstva za potraživanja radnika, kao i za dalje redovno primanje plata, uplatu doprinosa i drugih obaveza, te da se firma spasi od propadanja.
Predsjednik Sindikata u ovom preduzeću Radomir Đorđić je duže vrijeme na bolovanju pa Milošević zastupa interese radnika u kontaktima sa poslodavcem.
Niko od radnika koji su danas bili na poslu nije želio komentarisati stanje u kolektivu, stavove Izvršnog odbora Sindikata, niti kako gledaju na štrajk trojice kolega u Banjaluci.
Direktor preduzeća Vladimir Vuletić nije želio dati izjavu novinarima.
Umjesto toga predstavnici poslovodstva podijelili su saopštenja u kojima se navode mnoge negativnosti u biografijama trojice radnika ovog kolektiva koji štrajkuju u Banjaluci, kao i kopije odluka o izricanju kaznenih mjera ovim radnicima.
Članovi sindikata nisu željeli ništa govoriti o tom saopštenju. Srna