BEOGRAD, Sindikat Sloga u FAP Priboj saopštio je danas da podržava privatizaciju tog preduzeća, ali je izrazio sumnju u to da su menadžment i Nadzorni odbor u stanju da je sprovedu bez problema jer, kako tvrdi, već duže vrijeme ne daju vjerodostojne podatke državi.
“Ima mnogo nedoumica oko načina privatizacije, troškova vezanih za to, biznis plana budućeg vlasnika, broja radnika koji ostaju, načina njihovog odabira i postupka rješavanja statusa ostalih radnika, kao i imovine koja neće biti predmet interesovanja SISUAUTA iz Finske”, navodi se u saopštenju sindikata Sloga u FAP-u.
Da bi radnici, ali i država znala na čemu su, “neophodan i dovoljan uslov je smjena sadašnjeg nelegalnog Nadzornog odbora i menadžmenta koji ne daje duži niz godina vjerodostojne podatke državi”, navodi se u saopštenju.
“Kao potvrda da je praksa prikrivanja uzela toliko maha da prijeti da nam uništi čitav sistem, navodimo prikrivanje dokumenata o prodaji dijela imovine FAP-a, koji će biti potopljen izgradnjom hidroelektrane i pored izričitog protivljenja kolegijuma i stručnih službi FAP-a. Pitamo se da li su o ovome obavješteni budući kupac, kao i ovlašćene osobe iz državnih organa, nadležne za privatizaciju?“, pitaju se predstavnici sindikata u saopštenju.
Sindikat “Sloga FAP” se protivi najavljenom usvajanju ranije odbačenog finansijskog izvještaja za 2012. godinu i pozvao je državu da reaguje.
Kako navodi taj sindikat, finansijski izvještaj za 2012. je netačan i zato predstavnici sindikata traže hitnu reakciju Ministarstva privrede i policije.
Na sjednici Skupštine akcionara, koja je održana 26. septembra 2013. godine, nije usvojen finansijski izvještaj za 2012. godinu, prema kojem je FAP imao više od šest milijardi dinara u zalihama, a posljednji produženi rok za njegovo usvajanje bio je upravo kraj septembra iste godine.
“Uslijedila su dva popisa imovine FAP-a, koja su potvrdila naše navode, a u međuvremenu, Nadzorni odbor, iako mu je prestao mandat zbog neusvajanja finansijskog izvještaja, donio je niz nezakonitih odluka, Između ostalog, o prodaji zaliha u staro gvožđe i time omogućio još jednu pljacku imovine FAP-a”, navodi se u saopštenju sindikata.
Sindikat Sloga FAP-a tvrdi da su predmet prodaje rezervni dijelovi, specijalni, mjerni i rezni alati, koji se, bez poštovanja procedure, prodaju privatnim preduzećima na kilogram, a ta preduzeća ih preprodaju po višestruko skupljim cijenama.
Sindikat će o tome, kako se navodi, obavijestiti i Savjet za borbu protiv korupcije.
Vlada Srbije i finska kompanija SISU potpisali su Memorandum o razumijevanju krajem maja i tada je najavljeno da bi proizvodnja kamiona u FAP-u mogla da počne u septembru. Tanjug