BUSOVAČA, Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i vaspitanja Srednjobosanskog kantona (SBK) neće prihvatiti da Vlada kantona jednostrano smanji plate i naknade, što se želi nametnuti kao jedino rješenje za nastalu ekonomsku krizu, nego od nje zahtijeva da provede reformu javne uprave i time redukuje postojeću administraciju.
Na sjednici Povjereništva Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i vaspitanja SBK, koja je održana u Busovači, zatraženo je da Ministartsvo obrazovanja izvrši racionalizaciju u skladu sa realnim potrebama i mogućnostima i da konačno počne provoditi reformu obrazovanja.
“Sindikat neće prihvatiti da se ne provođenje reforme Javne uprave reforme obrazovanja , nepoštivanje zakona o osnovnoj školi u SBK, neprovođenje podzakonskih akata stavi u kontekst globalne ekonomske krize”, jedan je od zaključaka sa sjednice.
Sindikat navodi da je spreman biti ravnopravan partner na pronalasku rješenja, ali nije spreman da trpi posljedice jednostranih odluka koje su na štetu zaposlenih.
Data je puna podrška sindikatima obrazovanja u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, koji štrajkovima moraju zaštiti svoj ekonomsko-socijalni status od namjere Vlade da im umanji ionako niske plate.
U radu sjednice učešće je uzelo više od 50 članova kantonalnog odbora, te predsjednik Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i vaspitanja Ibrahim Halvadžija.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sindikat treba pokrenuti radikalnije aktivnosti.MISLIMO NA BUDUĆNOST NAŠE DJECE