BEOGRAD, Sindikat aviomehaničara Srbije najavio je za danas jednočasovni štrak upozorenja, na kome će izraziti nezadovoljstvo jer su, kako tvrde, zapostavljeni u pregovorima u vezi sa zaključivanjem kolektivnog ugovora, kao i zbog toga što im plate nisu povećavane od 2005. godine.
Na konferenciji za novinare predsjednik sindikata Slavoljub Kljajić rekao je da će štrajk upozorenja biti održan u krugu preduzeća Jat tehnika, od 10 do 11 sati, i da su “predstavnici sindikata prinuđeni na takav korak jer rukovodstvo Jat tehnike nije imalo sluha za njih godinama unazad”.
“Kao reprezentativan sindikat smo diskriminisani i izbjegavana je svaka komunikacija u smislu svih naših problema i saznanja da bi trebalo nešto da se promjeni. Plate uopšte nisu povećavane od 2005. godine kada smo izdvojeni iz Jata , a posao se uvećava i smatramo da ako se posao uvećava, morala bi da se uveća i masa para za koju radimo”, naveo je on.
Kljajić je naveo da od 2005. godine nije bilo nikakvog povećanja plata i da se taj sindikat, koji ima oko 260 članova, odlučio za štrajk upozorenja da bi se neko oglasio i našao vremena za njihove zahtjeve.
“Ako ne, preduzećemo i radikalnije mjere, što mislim da ne bi bilo dobro, ni za nas, ni za državu, ni za poslodavca”, rekao je Kljajić navodeći da se ipak, prije svega, vodi računa o bezbjednosti putnika.
Osnovni zahtjevi sindikata su, kako je rekao, da se “uspostavi normalna komunikacija između direktora i odgovornih”, misleći na resorno ministarstvo i Vladu, kao i da se izmjeni, odnosno definiše član 74 kolektivnog ugovora u dijelu koji se odnosi na povećanje plata, imajući u vidu da posao aviomehaničara spada u najodgovornije poslove.
On je objasnio da je taj sindikat traži povećanje dva koeficijenta u odnosu na sadašnja primanja, a da je vrijednost koeficijenta 14.100 dinara.
Prosječna plata aviomehaničara je oko 70.000 dinara, naveo je Kljajić.
Marko Cvetić, iz istog sindikata, rekao je i da je novi kolektivni ugovor donijet, a da je sindikat bio isključen iz pregovora o tome.
Takođe je rekao da zaposleni u sektoru održavanja svakog mjeseca dobijaju manje plate.
Predstavnici sindikata ukazali su oni nosioci dozvola na osnovu kojih je firma dobila sve potrebne sertifikate, pa samim tim smatraju i da im pripadaju i veće plate.
Na pitanje novinara zašto su se sada odlučili na štrajk upozorenja, predstavnici sindikata rekli su da su to htjeli još prije dva mjeseca, ali da ih je direktor zamolio da to ne čine tada, kao i da najavljeni štrajk upozorenja od sat vremena nema političku pozadinu.
Upitani o načinu saradnje sa “Er Srbijom”, Cvetić je rekao zaposleni Jat tehnike rade posao održavanja tri tipa aviona nacionalnog avioprevoznika, ali da ne znaju kakvi su planovi za budućnost. Tanjug