LIVNO, Zaposleni kod privatnih poslodavaca u trgovini, ugostiteljstvu, zanatstvu i građevinarstvu u Livanjskom i Unsko-sanskom kantonu (USK) apsolutno su nezaštićeni kada je riječ o njihovim radničkim i ljudskim pravima, jer nisu sindikalno organizovani, izjavila je izvršna direktorica livanjskog Centra za građansku saradnju Zulka Baljak.
Baljakova kaže da u ovim kantonima sindikati postoje samo u javnom, odnosno državnom sektoru, kao što su policija, prosvjeta i zdravstvo, dok u privatnom sektoru i dalje postoji veliki otpor sindikalnom organizovanju radnika.
Prema njenim riječima, u firmama gdje su grupe radnika pokušale da formiraju sindikalne organizacije takvi pokušaji su odmah zaustavljeni prijetnjama poslodavaca.
Govoreći o sindikalnom organizovanju na područjima koje pokriva livanjski Centar za građansku saradnju, Baljakova je rekla da se ovoj nevladinoj organizaciji za pomoć obraća sve više građana zbog kršenja radničkih i osnovnih ljudskih prava, diskriminacije na poslu i pri zapošljavanju, kao i zbog toga osjećaja da ih država i nadležne institucije ne štite.
“Građani se žale na spore i dugotrajne sudske postupke zbog kršenja radničkih i ljudskih prava, kao i na pravomoćne sudske odluke u njihovu korist koje se ne izvršavaju, a poslodavce zbog toga niko ne sankcioniše”, pojasnila je Baljakova za lokalni radio u Livnu.
Ona je dodala da se trenutno ljudska prava u Livanjskom i Unsko-sanskom kantonu najviše krše u oblasti takozvane “sive ekonomije”, u okviru koje se radnici zapošljavaju nelegalno.