PODGORICA, Unija slobodnih sindikata Crne Gore /USSCG/ zatražila je danas od Vlade i nadležnih institucija da hitno snize cijene osnovnih životnih namirnica i goriva ili da povećaju cijenu rada.
Unija traži i poštivanje socijalnog dijaloga, odnosno usvajanje teksta izmjena i dopuna Zakona o radu koji su, u tripartitnom socijalnom dijalogu, konsenzusom usvojila i potpisala sva tri socijalna partnera.
“Zahtijevamo da preispitate sve promašene privatizacije u kojima je na desetine hiljada radnika ostalo bez posla, a u kojima se jedan broj ‘tranzicionih dobitnika’ neosnovano obogatio, da konsfiskujete svu nezakonito stečenu imovinu u korist socijalnih fondova, odnosno osiromašenih i obespravljenih radnika i građana”, navodi se u Prvomajskoj poruci koju su predstavnici USSCG pročitali ispred zgrade Vlade, gdje su se zaustavili tokom današnje protestne šetnje.
U Prvomajskoj poruci Unije od Vlade je zatraženo da uspostavi vladavinu zakona i stane na kraj mitu korupciji i nepotizmu, zaustavi opšti i privredni kriminal i efikasno dovede do kraja sve procesuirane predmete.
Protestna šetnja, pod nazivom “Probudi se radnička Crna Goro”, počela je u 11.00 časova sa Trga Republike, nakon čega su se učesnici, njih nekoliko stotina, uputili prema zgradi Vlade, gdje je pročitana Prvomajska poruka, a zatim su prošli bulevarima Svetog Petra Cetinjskog i Džordža Vašingtona, do zgrade Tehničkih fakulteta i Univerziteta, gdje je šetnja završena.
Nezadovoljni radnici su ispred zgrade Vlade uzvikivali “lopovi, lopovi”, a zviždali su tokom čitanja Prvomajske čestitke predsjednika parlamenta Ranka Krivokapića.
Predstavnici Saveza sindikata Crne Gore (SSCG) na prvomajskom protestu ispred zgrade Skupštine Crne Gore pozvali su članove i zaposlene, penzionere i studente, na sindikalnu, radničku i građansku solidarnost, kako bi bili ostvareni zajednički ciljevi, prije svega poboljšanje životnog standardna i stabilan privredni, ekonomski i socijalni razvoj.
Iz SSCG-a su poručili da radnici na svom standardu najbolje osjećaju posljedice globalne krize koja je donijela brojne probleme i nedoumice, zatvaranje jednog broja preduzeća, velike tehnološke viškove, povećanu nezaposlenost, teže zapošljavanje mladog i stručnog kadra i neredovne isplate zarada.
SSCG je skrenuo pažnju na aktivnosti usmjerene na usvajanje izmjena i dopuna Zakona o radu koji predstavlja radnički ustav i zatražio da se usvoje samo konsenzusom svih socijalnih partnera.
Sindikalci traže stabilan privredni, ekonomski i socijalni razvoj, pokretanje proizvodnje i nove tehnologije, jačanje pravne države i socijalne pravde, otvaranje novih radnih mejsta, kao i očuvenje postojećih.