BEOGRAD, Predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije najavili su mogućnost istupanja iz Socio-ekonomskog savjeta ukoliko se nastavi ignorisanje pojednih odredaba iz Socijalnog sporazuma.
S druge strane, ostali partneri – predstavnici Vlade i poslodavaca – smatraju da bi ovakav čin, u najmanju ruku, bio ishitren i beskoristan.
Prema objašnjenju sindikalaca, najveći kamen spoticanja zbog kojeg bi saradnja mogla biti okončana jeste zamrzavanje kolektivnih ugovora i talas poskupljenja osnovnih životnih namirnica. Kako ocjenjuju u SSSS-u, poslodavci uporno bojkotuju parafiranje kolektivnih ugovora, pa samim tim i proširivanje prava radnika. Predstavnici poslodavaca, pak, smatraju da se ovi ugovori ne mogu potpisati jer su dodatna finansijska opterećenja poslodavca – nedopustiva.
– Niko od poslodavaca nema uvećane prihode da bi sebi mogao da priušti još jedno u nizu novih opterećenja – ocjenjuje Nebojša Atanacković, predsjednik Unije poslodavaca Srbije. – Mi bismo pristali da se odrede tačni iznosi toplih obroka i regresa, ali tek kada bi se izuzelo njihovo oporezivanje. Dakle, pristajemo da proširimo prava radnika, ali ne i da dajemo dio državi.
Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić kaže:
– Što se nas tiče, većina od 17 tačaka zapisanih u Socijalnom sporazumu se već ispunila, i to u zacrtanom roku. Ostalo je još da se podigne neoporezivi dio zarade. To je, doduše, trebalo da bude završeno do oktobra, ali ovoj odredbi morao je da prethodi novi zakon. On je upravo u završnoj fazi, pa bismo mogli da očekujemo da će biti usvojen već do kraja ovog mjeseca. Do kraja godine treba da se osnuje i razvojna banka za podršku izvozno orijentisanim sektorima srpske privrede. Novosti