BEOGRAD, Generalni direktor Željeznica Srbije Dragoljub Simonović izjavio je danas da radnicima na željeznici neće biti smanjene plate u narednom periodu, kao i da bi plate jedino mogle da budu “skresane” rukovodstvu tog preduzeća ukoliko to bude neophodno.
“Dok sam ja generalni direktor – izvršna služba neće imati manje plate. Ukoliko do te mjere bude teška situacija kresaću plate od mene pa na niže, svim direktorima i šefovima, a radnici u operativi ni za dinar neće imati manju platu”, rekao je Simonović.
On je kazao da je “zaratio” sa rukovodstvom sindikata Željeznica Srbije zbog toga što ne dozvoljava “montirane beneficije” za radnike, koje nisu u skladu sa zakonom, kao ni nezaslužene privilegije.
Simonović je istakao da je pokrenuo sveobuhvatne mjere štednje i prije nego što je vlada donijela ekonomske mjere.
On je podsjetio da su Željeznice Srbije samo u prva tri mjeseca ove godine uštedjele 2,8 milijardi dinara dodajući da su i prethodnih mjeseci ostvarene uštede na svim nivoima, ali da sada sindikati postavljaju pitanje – gdje je taj novac.
“Novac je dat upravo za račune koje su oni sa prethodnim rukovodstvom pravili, a ja sada to plaćam”, naglasio je Simonović.
Prema njegovim riječima, željeznice su naslijedile 4,7 milijardi dinara duga za robe i usluge i 155 miliona evra deviznih dugovanja, a dinarski dug je ove godine već vraćen 35 odsto.
Tokom prvih pet mjeseci u 2013. devizne dnevnice su iznosile 61.000 evra, dok su prošle godine u tom periodu bile 144.000 evra, od čega su za sindikate bile oko 75.000 evra, dok im ove godine po tom osnovu nije odobren ni jedan evro.
U prvih pet mjeseci ove godine smanjene su i dnevnice za putovanja u zemlji za 19 miliona dinara, za mobilne telefone oko milion i po dinara, potrošnja goriva je smanjena za 465 tona odnosno za 630.000 evra, od čega se više od 90 odsto odnosi na gorivo za lokomotive.
Troškovi za gorivo i održavanje drumskih vozila i službena parking mjesta smanjeni su za 33 miliona dinara.
Simonović je kazao da će sindikati željeznice “morati da napuste hotel Beograd”, ali i da se isele iz centralne zgrade Željeznica Srbije u Nemanjinoj ulici, jer sindikati ne treba da imaju dodirnih tačaka sa rukovodstvom.
“Nema više – hoteli, moteli i bungalovi. To vrijeme je prošlo, kod mene neće moći i tu je nastala, takođe, uzbuna u jednom dijelu rukovodstva koje je naviklo da masno živi na teretu države”, istakao je čelnik željeznice.
On je dodao da sindikat treba da brani interese radnika i da opravdano kritikuje rukovodstvo. Tanjug