BEOGRAD, Za jedan isti štand koji je nošen sa jedne sajamske izložbe na drugu, Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA) je više puta naplaćivala njegovu izradu.
Ni to im nije bilo dovoljno, već su tokove trošenja državnog novca pokušali da prikriju mutnim kanalima preko ofšor kompanija. Za većinu sajmova, uzimali su pare za usluge koje nikada nisu pružili, a „posao“ su plaćali firmi u Panami, na račun banke na Kipru. Troškove organizacije sajmova, trenutno ispituju Tužilaštvo i SBPOK u okviru provjere višegodišnjeg finansijskog poslovanja SIEPA.
Kako „Novosti“ nezvanično saznaju, postoje indicije da se već u januaru znalo koje dvije firme će dobiti javnu nabavku za realizaciju sajmova. Takođe, postoji sumnja da je Plan nabavki bio fiktivan i da je tenderska komisija potpisivala izvještaje o nabavkama koje nikada nisu sprovedene.
– Ispituju se razlozi zbog kojih su sajmovi „cjepkani“ na male nabavke umjesto jedne velike nabavke na početku godine gdje bi se više ponuđača fer nadmetalo u transparentnom postupku – kaže izvor „Novosti“. – Za pojedine štandove cijene su bile do 35.000 evra što je bilo na samoj granici između male i velike nabavke. U određenom broju faktura o realizaciji sajmova koje je SIEPA plaćala uopšte ne postoji specifikacija pruženih usluga. Kod većine sajmova ugovarane su istovjetne usluge za koje ne postoji pokriće da su zaista realizovane prije plaćanja.
U Ministarstvu privrede Srbije kažu da su izvršili nadzor nad dosadašnjim radom SIEPA i da su utvrđene brojne nepravilnosti o kojima su obavješteni nadležni državni organi.
Pojedini privrednici, koji su ranije izlagali na sajmovima u inostranstvu, zabrinuti su da će ovaj vid promocije srpske privrede prestati.
– Mi smo se u SIEPA prijavili za sajam u Nirnbergu sljedeće godine, ali sada ne znamo da li ćemo izlagati – priča Milomir Trošić, direktor kompanije „HCP“ iz Trstenika. – Naša firma izvozi 75 odsto proizvodnje i zato nam je važno da se pojavimo na ovakvim manifestacijama. Proizvod bez reklame je kao namigivanje djevojci u mraku, jer samo vi znate šta radite. Imamo 50 radnika, nikome ništa ne dugujemo, nismo uzimali subvencije i jedino što smo od države dobili je mogućnost da se predstavimo u svijetu.
Nova pravila
U Ministarstvu privrede Srbije napominju da je plan sajamskih nastupa za 2013. godinu realizovan, a da se za sljedeću godinu traži modalitet za organizovanje zajedničkih nastupa na nacionalnom štandu, jer postoji ideja da se ta praksa zadrži.
– Ugovori sa izlagačima i sa sajmom u Nirnbergu su potpisani i biće realizovani – navode u Ministarstvu. – Obezbijedićemo učešće na sajmovima u prvom tromjesečju iduće godine, a želimo da i Privredna komora Srbije uzme aktivnije učešće u organizaciji ovih manifestacija.
Milionska promocija
Tokom 2012. privrednici su u organizaciji SIEPA učestvovali na 16 sajmova – navode u Ministarstvu privrede. – Ukupni troškovi, koji obuhvataju zakup prostora, izgradnju štanda, marketinške aktivnosti, račune za električnu energiju, vodu, internet na štandu, iznosili su 1,3 miliona evra. U 2013. organizovan je nastup na 17 sajmova, čiji je ukupan trošak iznosio 1,6 miliona evra. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovi bar u R.Srbiji će nešto istražiti, šta je sa ovakvim poslovima u BiH, da li je sve ovdje čisto. Kažu da nije, ali ovdje nikome nije interes da to iskaže. Jer ne vrijedi nikome ni da zna, jer jiko ne poduzima ništa. JOŠ!!!