BAGDAD, Iračke vlasti sklopile su preliminarni sporazum s konzorcijumom kojeg predvodi naftna kompanija “Royal Dutch Shell” o razvoju gigantskog nalazišta nafte “Majnoon” na jugu zemlje, objavljeno je juče u Bagdadu.
Ugovor su u iračkoj prijestonici potpisali predstavnici iračkog Ministarstva za naftu i holandsko-britanske kompanije.
Konzorcijum u sastavu “Shell” (60 odsto) i malezijske kompanije “Petronas” (40 odsto) 11. decembra je pobijedio na drugom međunarodnom tenderu za pravo eksploatacije nafte iz “Majnoona”, čije su rezerve procijenjene na 12,58 milijardi barela. “Shell” i “Petronas” će, prema preliminarnom sporazumu, od svakog izvađenog barela nafte dobijati 1,39 dolara i planira da u narednih šest godina eksploataciju tog nalazišta poveća na 1,8 miliona barela dnevno.
Na tenderu za pravo eksploatacije nalazišta “Majnoon” učestvovao je i konzorcijum francuske kompanije “Total” i “China National Petroleum Corp”.
Iračke vlasti sprovode prve tendere o eksploataciji nafte sa stranim kompanijama od 2003. godine, a namjeravaju da potpišu deset ugovora za razvoj naftnih polja. Prvi sporazumi će, kako je planirano, biti formulisani do 30. decembra, poslije čega se dostavljaju Vladi na odobravanje, a nakon toga će biti sklopljeni konačni ugovori.
Očekuje se da će 29. decembra biti potpisan ugovor s konzorcijumom na čijem čelu je ruska kompanija “Lukoil”, koji je pobijedio na tenderu za eksploataciju drugog iračkog gigantskog nalazišta – “West Qurna 2” na jugu Iraka, čije se rezerve procjenjuju na 12,9 milijardi barela. Konzorcijum u kojem sem “Lukoila” (85 odsto) učestvuje i norveški petrohemijski gigant “SatoilHydro” (15 odsto) dobijaće 1,15 dolara od svakog proizvedenog barela nafte. Ta grupacija se takođe obavezala da poveća proizvodnju nafte iz tog nalazišta na 1,8 miliona barela dnevno u narednih šest godina.
U planu iračke vlade je da 24. decembra potpiše ugovor s konzorcijumom na čelu s ruskom kompanijom “Gazpromneft” (40 odsto kapitala) u kojem učestvuju najveća naftna kompanija Turske TPAO (deset odsto), korejski KOGAS (30 odsto) i “Petronas” (20 odsto). Konzorcijum koji predvodi “Gazpromneft” dobio je ugovor za eksploataciju naftnog nalazišta “Badra” u centralnom dijelu Iraka.