BIJELJINA, Prehrambena industrija /PI/ “Sava Semberija” je, nakon prerađenih 50 tona jagoda, počela sa preradom višanja uvezenih iz Makedonije.
“Počeli smo preradu jagode prije nekoliko dana, ali ovogodišnju prerađivačku sezonu punom parom sada otvara višnja čija dnevna prerada dostiže 25 tona”, rekao je Srni direktor ovog preduzeća Vojo Kosanović.
On kaže da je “Sava” planirala da u ovoj godini proizvede oko 500.000-600.000 tegli gotovog proizvoda, odnosno oko 250 do 300 tona sirovine, a gotovog proizvoda oko 500 tona.
Prema njegovim riječima, “Sava” je planirala da ove godine kompletnu prošlogodišnju proizvodnju višnje podigne za 40 do 50 odsto, te je tako, u skladu sa zahtjevom tržišta i ugovoreno.
“Višnju radimo za poznatog kupca, u `Savi` se inače ništa – ni kiseli, ni slatki program, ne radi bez poznatog kupca. To je roba koja se veoma kratko zadržava u našim skladištima”, dodao je Kosanović.
Kvalitet proizvoda, kaže on, odlikuje još kvalitetnija sirovina za koju je, kada je riječ o višnji, “Sava” trebalo da uloži značajna sredstva.
“Višnja je veoma skupa sirovina i u nju, tokom prerade, uložimo oko 200.000 evra”, rekao je Kosanović.
On naglašava da kupci gotovih proizvoda iz “Save” neće dugo čekati jer će kompot, marmelada i džem od višnje, nakon što prođu i postproizvodne analize, krenuti put tržišta.
Rukovodstvo “Save” odlučilo je da, “zbog ozbiljnosti poslovanja sa proizvodima od višnje i da bi je uvijek imali `na dohvat ruke`”, na jesen zasnuje sopstvenu proizvodnju ovog voća na oko pet hektara.
Govoreći o proizvidnji jagode, Kosanović kaže da su ove godine sve količine otkupljene na domaćem tržištu, te je ukupno prerađeno 50-ak tona, jer nije bilo dovoljno pouzdanog kupca za jagodu.
Prerada se nastavlja pristizanjem novih vrsta voća, te ovih dana počinje otkup i prerada kajsije, i drugog voća, a potom kreće i povrće za koje PI “Sava” ima vlastitu proizvodnju, ali i nabavku određenih količina iz Srbije, Makedonije i sa područja Semberije.
PI “Sava Semberija” posjeduje sopstvenu proizvodnju paprike na šest i po hektara, te očekuju da će imati više od 50 tona roda po hektaru, a prve povrtarske kulture bi trebalo da dođu na preradu 1. avgusta.
Kampanju prerade i otkupa povrća, kažu u “Savi”, otvoriće kupus.
“Ove godine imamo dvije i po hiljade tona ugovorenog kiselog kupusa tako da nećemo stići preradu ako krenemo u jesen, nego krećemo već polovinom jula”, rekao je Kosanović i dodao da će se kupus kiseliti etapno, u četiri do pet navrata do pakovanja i plasiranja na tržište. Srna