BIJELJINA, Privremeni upravnik Bobar banke Savo Ševaljević prema Zakonu o bankama Republike Srpske ima ovlašćenja da akcionarima predloži jednu ili više mjera, od ukidanje dozvole za rad i likvidacije do prodaje ili spajanja Bobar banke sa drugom bankom, objašnjava dopisnik portala CAPITAL iz Bijeljine.
Privremeni upravnik Banke predlaže jednu ili više slijedećih mjera:
1. ukidanje dozvole za rad i likvidaciju banke, s procjenom iznosa aktive koja će biti realizovana u likvidaciji banke,
2. sanaciju banke, uključujući i povećanje kapitala banke do propisanog minimuma, u skladu sa zakonom i propisima Agencije,
3. prodaju dijelova imovine i/ili otkup obaveza banke, odnosno prodaju banke,
4. spajanje ili pripajanje banke sa drugom bankom i
5. oduzimanje dozvole za rad i pokretanje postupka stečaja i imenovanje stečajnog upravnika kod nadležnog suda, ako nisu ispunjeni uslovi za pokretanje i vođenje likvidacionog postupka.
Agencija za bankarstvo se u obrazloženju odluke o uvođenju prinudne uprave, poziva na član 113. Zakona o bankama Republike Srpske, koji propisuje da je privremeni upravnik dužan da sačini pismeni izvještaj o finansijskom stanju i perspektivi banke, sa projekcijom bilansa stanja i dokumentovanim pretpostavkama na osnovu kojih je analiza urađena, uključujući podatke koji se odnose na kamatne stope i mjere za poboljšanje aktive, troškove održavanja aktive i nepredviđene obaveze, i dostavi ih Agenciji u roku od 60 dana od dana imenovanja, ako odlukom Agencije nije utvrđen kraći rok.
Privremeni upravnik uz izvještaju iz stava 1. ovog člana sa prijedlog mjera koje će preduzeti, dostavlja i plan aktivnosti, koji su akcionari banke dužni da sačine u vezi sa sprovođenjem neophodnih mjera za otklanjanje nepravilnosti u poslovanju banke i poboljšanjem njenog finansijskog stanja, sa utvrđenim rokovima za sprovođenje tih aktivnosti.
Privremeni upravnik dužan je redovno i na zahtjev Agencije, a najmanje jednom mjesečno, izvještavati Agenciju o poslovanju banke pod privremenom upravom o njenom finansijskom stanju, kao i o sprovođenju plana sanacije banke, odnosno bez odlaganja obavijestiti Agenciju o svim okolnostima koje mogu uticati na pogoršanje finansijskog stanja banke.
Privremeni upravnik dužan je na kraju mandata da sačini i dostavi Agenciji završni izvještaj o toku postupka privremene uprave i njenom okončanju, sa obrazloženjem realizovanih mjera postupka privremene uprave.
Agencija za bankarstvo RS, kao ovlašteni revizor, uvela je danas, 27. novembra, prinudnu upravu u bijeljinskoj „Bobar banci“, koja je osnovana 1998. godine, čiji su osnivači – akcionari bili Kompanija „Bobar“ DDOR „Bobar“ i Milan Jeremić iz Zvornika.
Za privremenog upravnika imenovan je Savo Ševaljević, diplomirani ekonomista iz Banjaluke.
Privremeni upravnik je imenovan, jer je ocijenjeno da poslovanje Bobar banke nije u skladu sa Zakonom o bankama RS i drugim zakonskim i podzakonskim propisima.
Privremeni upravnik je do daljnjeg odgovoran za poslovanje Bobar banke a.d. Bijeljina.
Poslovni portal CAPITAL.ba će ubrzo objaviti ekskluzivan intervju sa privremenim upravnikom Bobar Banke Savom Ševaljevićem, koji važi za jednog od najiskusnijih stečajnih upravnika u Republici Srpskoj.
Ševaljević je uspješno završio stečaj Drvne industrije “Vrbas” Banjaluka, ali brojnih drugih preduzeća. Jedan je od rijetkih u Srpskoj koji ima iskustva i u prinudnom vođenju banaka, jer je proveo uspješan stečaj “Ekvator banke” Banjaluka.
Ševaljević je do podnošenja ostavke bio predsjednik Komisije za reviziju privatizacije RS.
CAPITAL: Lj. Lj.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ABRS je barem mogla da poštuje Zakon o bankama koji propisuje da privremeni upravnik mora da zadovoljava uslove koje su propisani za direktora banke. Između ostalog direktor i članovi uprave banke ne mogu biti stariji od 65. godina. Čestitam na imenovanju agilnog 74godišnjaka na ovu tešku poziciju. Takođe, profil g. ševaljevića više odgovara likvidaciji i stečaju, nego privremenoj upravi.
Zaključak: Republika Srpska nema kadrova osim za hladovinske položaje.
Ljudi motke u sake i udri po go****a. Sve je ovo planirano jos davno, ovo je samo vrh ledenog brega. Drzava je pocela polako da guta svoj rep.
odgovor Rakovicu, bolje i on da dodje, nego da nam ti solis pamet i ne daj boze da ti nesto radis slicno.
pokazao si se ti dovoljno