BEOGRAD, Privrednici u Srbiji ne očekuju da im država pomogne, već da stvori ambijent u kome privreda može da radi, kaže prvi čovjek Privredne komore Srbije Željko Sertić. Svi moraju da daju dodatnu energiju kako bi pokrenuli državu, rekao Sertić za RTS.
“Ne može država sve sama da uradi, nijedan ministar, nijedan predsjednik ni potpredsjednik Vlade nisu dovoljni da svojim autoritetom riješe u društvu ono što je nagomilano u prethodnom periodu. Svi moramo da damo dodatnu energiju kako bismo pokrenuli državu, jer smo zaista u ozbiljnim problemima”, rekao je Sertić, gostujući u Dnevniku RTS-a.
Sertić je naglasio da Srbija mora da definiše ključne oblasti koje treba realizovati u naprednom periodu i naveo da privreda traži jednostavne procedure i ambijent u kome može da radi.
“Vrijeme je naš najveći neprijatelj, ali ne prethodnih mjesec ili dva – mi smo godine izgubili. Najmanje 12 posljednjih godina smo u ozbiljnim reformama i rekonstrukcijama našeg ekonomskog i političkog dijela. Onog momenta kada poslanici budu glasali za novi zakon o Vladi i nove ministre, tada počinje trka sa vremenom”, rekao je Sertić.
Prvi čovjek Privredne komore Srbije je podsjetio da će, pored redovnih, Srbija, od januara imati još jedan paket obaveza – pristupne pregovore sa EU.
Komentarišući najavljene mjere novog ministra finansija, Sertić je rekao da svuda u svijetu važi isti princip – “Ne možete da trošite više od onoga koliko imate”.
“Prošlo je vrijeme zaduživanja i to smo radili u dugom periodu – trošili smo sredstva koja smo dobijali od privatizacije na plate i javni sektor, a s druge strane smo počeli da se zadužujemo. Gotovo polovina budžeta za penzije dolazi iz budžeta Srbije. To su stvari koje je izuzetno teško braniti kao ministar finansija”, rekao je Sertić.
Predsjednik Privredne komore Srbije je ocijenio je da je dobro potpisati sporazum sa MMF-om zbog ugleda države i otvaranja prema svijetu.
Iako ime budućeg ministra privrede još uvijek nije poznato, Sertić je istakao i da će za čovjeka na toj funkciji najvažniji zadatak biti da obezbijedi okolnosti u kojima će privreda zaista početi da radi.
“Konsenzus između države, sindikata i privrede mora da postoji. Moraju da se riješe stvari koji niko nije pipnuo posljednjih 20 do 30 godina – to su penzioni fond, zdravstveno osiguranje”, rekao je Sertić i naveo primjer Hrvatske u kojoj su troškovi u budžetu smanjeni za 10 odsto samo uvođenjem jedinstvenog informacionog sistema za sve zaposlene u državnoj upravi.
Govoreći o slučaju preduzeća “Simpo”, predsjednik Privredne komore Srbije je podvukao da apsolutno podržava princip nulte tolerancije, kada je riječ o naplati poreza.
“S jedne strane, država mora da uvede principe, ali s druge strane mora da omogući preduzetnicima da rade. Ne mogu svi državni problemi da se prebace na teret privrede”, zaključio je Sertić. RTS