BEOGRAD, Predsjednik Privredne komore Srbije (PKS) Željko Sertić izjavio je danas da je u ekonomiji najvažnije stvoriti ambijent za privrednike koji će omogućiti funkcionisanje u toj oblasti, i ocijenio da bi prvi rezultati, ukoliko se sprovedu neophodne mjere, mogli biti vidljivi tek za tri godine.
Apsurd je to da je za više od 20 procenata veći broj zaposlenih u javnom sektoru nego u privredi, rekao je Sertić i dodao da gotovo da jedan penzioner “dolazi” na jednog zaposlenog.
Predsjednik PKS je, gostujući u Jutarnjem programu TV Pink, rekao da ne postoji država koja može to da izdrži, a da se pri tome ne zadužuje i da su zbog toga neophodne promjene.
On je zato ukazao na mogućnost “nekoliko procesa, a prvi je da se zaista administracija na određeni način pripremi za neku novu budućnost”.
Sertić je istakao da to ne podrazumijeva samo otpuštanje, nego da je riječ i o korporizaciji firmi, što znači da bi sposoban menadžment mogao da napravi adekvatne analize, prije svega, troškova.
Pri tome bi se, prema Sertićevim riječima, analiziralo na koji način se troše sredstva koje dobijaju te kompanije, bilo da su to državne subvencije ili redovni izvorni prihodi.
Sertić je rekao da se moraju mijenjati navike i da se u javnim preduzećima mora raditi osam sati, jer se “ne može raditi dnevno sat ili dva, a šest sati čitati novine i piti kafa”.
U državnim firmama ima ljudi koji rade i po 15 sati dnevno, ali je problem što ih je veoma malo, ocijenio je Sertić.
On je dodao da “nemaju budućnost”, ukoliko ne budu urađene neophodne a nepopularne stvari u oblasti ekonomije, javnih preduzeća, restrukturiranja, dobrog upravljanja, i ako privredi ne bude omogućeno da radi. Tanjug