BANJALUKA – Na osnovu nove procjene koju je naručila, kompanija “Comsar energy”, ruskog oligarha Rašida Serdarova, vrijedi oko 150 miliona evra koliko će tražiti od Vlade Republike Srpske ako želi da povrati pravo na eksploataciju uglja na ležištu “Ugljevik Istok 2”, saznaje portal CAPITAL.
Prema našim informacijama, poznata konsultantska kuća je ove sedmice završila novu analizu koju je naručio „Comsar energy“, a prema kojoj je vrijednost kompanije u RS skočila za čak 30 miliona evra u odnosu na prethodnu procjenu.
Podsjećamo, CAPITAL je nedavno objavio da je vrijednost ove kompanije bila procijenjena na 120 miliona evra, odnosno oko 234 miliona KM.
Međutim, nova analiza je uzela u obzir rast potencijalne dobiti u narednim decenijama zbog poskupljenja uglja na svjetskom tržištu, kao i pravo da se ugalj više ne mora isključivo koristiti za proizvodnju električne električne energije, odnosno za potrebe termoelektrane koju je “Comsar” trebao da izgradi.
Vlada RS je naime ovoj kompaniji dala dozvolu da eksploatiše ugalj i prodaje ga na slobodnom tržištu, što je značajno doprinijelo povećanju njene vrijednosti.
Tako će Vlada RS, ako prihvati ovu procjenu i ponudu “Comsara” za prodaju firme i vraćanje koncesije za “Ugljevik Istok 2”, morati da iskešira skoro 300 miliona KM, odnosno precizno 292,5 miliona.
Vranješ: Pregovori tek počinju
Na pitanja hoće li kompanija “Gas-Res” biti spremna da plati toliko novca za otkup koncesije, v.d. direktora ove kompanije Nikica Vranješ kaže da se njena vrijednost još ne zna.
“Zaista ne mogu da govorim o procjenama vrijednosti i informacijama koje su se pojavile u javnosti jer su one paušalne. Mi još nismo dobili njihove procjene, tek počinju pregovori. Prije svega je potrebno da potpišemo memorandum o njihovom početku i namjeri, nakon toga ćemo razmijeniti dokumentaciju i informacije”, rekao je Vranješ za CAPITAL.
Kaže da pregovori počinju ovih dana i da se čeka dokumentacija putem koje će se saznati više informacija.
Tvrdi da mu nije poznato je li “Comsar” već radio analizu procjene, ali kaže će, da kada dobiju dokumentaciju, sigurno raditi njenu reviziju.
“Kada nam dostave dokumentaciju, prvo ćemo informisati Vladu RS koju smo obavezni informisati o svakom koraku. Kada nam Vlada RS da saglasnost, uradićemo reviziju procjene. Vidjećemo jesu li počeli raditi svoje analize i procjene vrijednosti kapitala, poresku procjenu i drugo”, kaže Vranješ.
Na pitanje kako će se obezbijediti novac za otkup, kaže da “Gas Res” to neće moći da finansira iz svojih sredstava, te da će Vlada RS presuditi o svemu.
“Gas-Res nema taj iznos novca, ma koliki on bio, ali mi sada ni ne znamo koliko će koštati sve. Sigurno je da će Vlada RS kroz svoje odluke definisati izvor finansiranja”, kaže Vranješ.
Prema nezvaničnim informacijama do kojih je CAPITAL došao razmatra se nekoliko opcija kada je isplata ovog projekta u pitanju.
Jedna je da se “Gas–Res”, koji će biti kupac koncesionog preduzeća kreditno zaduži na period od šest godina, a druga da se Serdarov isplati iz prodaje uglja.
Inače, ukupni prihodi “Gas-Res-a” u 2023. godini su iznosili 32,8 miliona KM, odnosno devet puta su manji od iznosa koji bi „Comsar“ mogao da traži za otkup, tako da je jasno da ovo preduzeće taj novac nema.
Pavlović: Ovo sada što se dešava suprotno interesima Republike Srpske
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže za CAPITAL da davanje koncesije podrazumijeva obaveze koncesionara, ali i davaoca koncesije te da ugovor ne smije biti na štetu davaoca koncesije.
„Iz svega što se sada spominje proizilazi da neko ko je dobio koncesiju bez para treba da dobije pare da bi od koncesije odustao. Sa ekonomske tačke gledišta koncesioni ugovor i ugovor o izgradnji novog bloka termoelektrane ima smisla i logike. Ovo sada što se dešava je očigledno suprotno interesima Republike Srpske“, kaže Pavlović.
Ističe da su ekonomski nelogične stvari da neko dozvoljava koncesionaru da ugalj prodaje mimo termoelektrane koju nije izgradio.
„Možda je to pravno uredno, ali ako je pravno uredno onda je krivična odgovornost nekoga ko je to potpisao jer je to na štetu građana RS“, naglasio je Pavlović i dodao da bi sva dokumentacija u vezi sa ovim projektom trebala biti dostupna na sajtu resornog ministarstva.
Kazao je i da ako je koncesionar nešto uložio to treba utvrditi i nadoknaditi mu.
„Ekonomska logika je da je to nalazište vezano za izgradnju kapaciteta. Kapacitet nije izgrađen i nalazište bi trebalo da se oduzme koncesionaru jer nije uradio drugi dio posla. Ako je neko zloupotrebio logiku korištenja koncesije na štetu građana RS mora krivično da odgovara“, naglasio je Pavlović.
Podsjećamo, Vlada RS je još 2013. godine Serdarovu dala koncesije za izgradnju i korišćenje TE „Ugljevik 3“, za eksploataciju uglja na ležištu „Ugljevik Istok 2“ i za izgradnju i korišćenje HE „Mrsovo“ na rijeci Lim.
Srpska je u više navrata izlazila u susret, davala brojne pogodnosti i produžavala rokove izgradnje ruskom investitoru.
Posljednjim aneksima ugovora koji su potpisani sa Vladom „Comsar“ se zaštitio od mogućnosti da Srpska jednostrano raskine ugovor ukoliko on ne ispunjava svoje obaveze tako da se jedino može pokrenuti međunarodna arbitraža, a ona bi trajala godinama i Srpska bi rizikovala da izgubi stotine miliona evra.
Istim aneksima je značajno povećan period trajanja koncesije i što je još važnije, data je dozvola ruskom investitoru da ugalj ne mora isključivo koristiti za proizvodnju električne energije, već ga sada može i izvoziti.
„Comsar energy RS“ nije jedini projekat ruskog oligarha Rašida Serdarova koji je Vlada RS odlučila da kupi.
Naime, Elektroprivreda Republike Srpske je 2023. godine preuzela preduzeće “Comsar Energy Hidro” koje je nosilac koncesije za izgradnju hidrocentrale “Mrsovo” na rijeci Lim u Rudom, dok su godinu ranije „Hidroelektrane na Drini“ kupile propali hotel “Comsar” u Rudom za 2,3 miliona maraka.
Glavni zagovornik preuzimanja „Comsarovih“ projekata je šef Predstavništva RS u Rusiji Duško Perović koji je Rašida Serdarova i doveo ovdje i spojio sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom.
Perović je bio zastupnik u preduzeću “Comsar energy hidro” zajedno sa Sinišom Majstorovićem, a formalno je napustio kompaniju u momentima kada se Srpska pripremala da je preuzme. Perović je inače i aktuelni predsjednik Nadzornog odbora „Gas-Res-a“.
CAPITAL je još prije nekoliko godina otkrio da Srpska planira dati ogroman novac za nikad završene projekte Rašida Serdarova, a kupovina ovog posljednjeg koji će najviše i koštati aktuelizovana je nakon što je RiTE „Ugljevik“ više puta obustavljala proizvodnju zbog nedostatka uglja.
Na ovakav scenario CAPITAL je upozorio još u martu prošle godine kada smo pisali da je Srpska zbog ruskog oligarha rizikuje gašenje najvećeg proizvođača struje.
Srpska zbog ruskog oligarha rizikuje gašenje najvećeg proizvođača struje
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ljudi ovo je komedija, radije gasi RiTe i da završimo sa ovim.
Nabijaju cijenu pa kada u pregovorima prepolove to će Djokić prikazati kao veliki uspjeh Vlade.