BANJALUKA – Kompanija “Comsar Energy”, u vlasništvu ruskog milijardera Rašida Serdarova, zatražila je od Vlade Republike Srpske da se koncesija koju su dobili za izgradnju i korišćenje termoelektrane “Ugljevik 3” produži za dodatnih 15 godina, inače će odustati od investicije, saznaje portal CAPITAL.
„Zahtjev je upućen prije tri nedjelje u Vladu i traženo je da se koncesija produži sa 30 na 45 godina, jer je na 30 godina investicija neisplativa zbog niske cijene električne energije. Očekuje se da će im Srpska izaći u susret“, rekao je izvor CAPITAL-a blizak toj ruskoj kompaniji.
Takođe, Rusi planiraju da TE „Ugljevik 3“ bude manje snage nego što je prvobitno planirano.
„Neće biti 600 već 350 megavata, biće super critical tehnologija, visoko efektivan sistem, evropskih standarda, ali mora se produžiti koncesija“, izričiti su Rusi.
Upravo poštovanje evropskih standarda bilo je sporno u aneksima ugovora na koje je Vlada još 2016. godine dala saglasnost.
Vlada RS je početkom 2016. godine dala saglasnost za zaključivanje tri aneksa ugovora sa kompanijom „Comsar Energy“ kojima je, između ostalog, potpisala da će „do poslednjeg dana odugovlačiti sa primjenom evropskih propisa koji bi mogli da nanesu štetu koncesionaru“, produžila rokove izgradnje, preuzela obaveze koje su nadležnosti BiH te dala odobrenje kompaniji „Comsar Energy“ da upiše pravo vlasništva i svojine nad nepokretnostima.
Nedugo nakon toga, ministar industrije, energetike i rudarstva RS Petar Đokić zatražio je izmjene tih štetnih aneksa, ali oni do maja nisu bili potpisani sa kompanijom „Comsar Energy“, o čemu je CAPITAL pisao u tekstu Vlada RS dvije godine odugovlači izmjene aneksa sa „Comsar Energy“.
Sada je pred Vladom novi zahtjev „Comsara“, a kako nam je potvrđeno još nije razmatran i postoji cijela studija izvodljivosti i opravdanosti koja je poslata Vladi uz zahtjev za produženje koncesije.
„Comsar“ je takođe, mnogo ranije, uputio Vladi i zahtjev za produženje koncesije za hidroelektranu „Mrsovo“, i to sa 30 na 50 godina. I o ovom Vlada nije odlučila.
Rok za vraćanje investicije HE „Mrsovo“ je 23 godine prema današnjim cijenama struje, a „Comsaru“ nijedna banka ne daje kredit, ako koncesija nije bar na 50 godina.
U kompaniji „Comsar“ danas su rekli da ne mogu komentarisati informaciju o produženju koncesije i uputili nas da dostavimo pisani zahtjev na koji će odgovoriti iduće sedmice.
Predstavnik firme „Comsar energy RS“ Siniša Majstorović ranije je u odgovorima za CAPITAL, objavljenim u tekstu Probijeni svi rokovi za izgradnju TE „Ugljevik 3“, tvrdio da problema nema i da je gradnja počela samim tim što su počeli pripremni radovi.
Prema ranijim zvaničnim najavama predstavnika „Comsar Energy“ izgradnja TE „Ugljevik 3“ trebalo je da počne prije pet godina i da bude završena do kraja 2016. godine.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo oko Serdarova je poseban kriminal. Govorim iz prve ruke jer radim u ministarstvu energetike gdje ministar Djokic siluje sve u ministarstvu kako bi sve moguce povlastice i ustupke dali Serdarovu. To prvo otvoriti kao kriminalni slucaj i saznacete o kom obimu kriminala i pljacke se radi.
Iskreno se nadam da ova TE nikad neće biti izgradjena.
Ozbiljne zemlje su već definisale rokove za coal phase-out, a mi ih gradimo kao u njihovim najboljim vremenima prije 50 godina.
Djokic je najveci gospodin medju kriminalcima na vlasti. Jednim potpisom prepusti EFT-u stotinu miliona km a sve legalno.
Sto se tice ove elektrane krimilan je jasan. Ako su kinezi spremni dati onolike pare Hamovicu za izgradnju elektrane u Stanarima, Republika Srpska bi sigurno mogla dobiti kredit od kineza za isti posao jer je sigurniji klijent od njega.
Sama ta cinjenica govori da je u pitanju prepustanje jako unosnog posla privatnim investitorima kao sto je slucaj bio sa Stanarima. Isto to se moglo viditi sa famoznom aferom sa radarima. Ali te price prolaze u javnosti.