BEOGRAD, Državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede Vlajko Senić izjavio je danas da su odnosi Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom bolji nego kada je formirana aktuelna vlada i da sa MMF-om Srbija ima jasne, iskrene i korektne odnose.
“Razgovarali smo u posljednih desetak dana svaki dan sa MMF-om.
Ovo je prvi put da imamo jasne, iskrene i korektne odnose sa MMF-om jer tačno znamo koje su naše projekcije”, rekao je Senić za RTS i najavio razgovore sa predstavnicima MMF u novembru.
On je dodao da je odlična vijest da su odnosi sa MMF-om bolji nego kada je vlada formirana, jer je, kako je rekao, bilo mnogo skepse u međunarodnoj zajednici prema ovoj vladi.
Senić je naglasio da je zadovoljan što je vlada juče usvojila Prijedlog zakona o budžetu za 2013. godinu, jer je to prvi put u posljednjih desetak godina da Skupština Srbije ima nekoliko nedjelja da ga razmatra.
Za kritike opozicije Senić kaže da su očekivane, ali da je vlada uradila ono što je obećala i podsjeća da je opozicija kritikovala i rebalans budžeta za koga je navodila da predviđa veliki deficit.
“Sad kada smo učinili veliko smanjanje deficita kažu da su nerealne projekcije, ali sljedeća godina pokazaće ko je u pravu. Mislim da su to neutemeljene ktritike i pokušaj da se na nekom lošijem scenariju zarade politički poeni”, naveo je Senić.
Senić je istakao i da je bilo potrebno da budžet ima jaču socijalnu dimenziju jer je broj nezaposlenih veliki, a ljudi teško žive, kao i da se prijedlogom budžeta predviđa veći budžet za poljoprivredu, kako je ranije i najavljeno.
Prema njegovim riječima, zadatak budžeta nije da otvara radna mjesta, jer ako to predviđa, onda to znači zapošljavanje u javnom sektoru.
“Uvođenjem reda u poreski sistem radimo da privrednici otvaraju radna mjesta, a mi radimo na smanjenju birokratije, pojednostavljenju poreskog sistema, fiskalnoj konsolidaciji što treba da relaksira ekonomsku situaciju i otvori prostor za strane investicije”, naglasio je Senić.
Senić je naveo i da je predviđeno da dok traje kriza nema otpuštanja u javnom sektoru, ali je ograničen rast plata i penzija. Tanjug