BEOGRAD, Ministar pravde Srbije Nikola Selaković pozvao je advokate u Srbiji da ne počinju sa najavljenom obustavom rada već da naredne sedmice nastave pregovore sa ministarstvima pravde i finansija i nađu rješenje za paušalno oporezivanje.
Selaković je u izjavi za Tanjug ostale odluke Skupštine Advokatske komore Srbije ocijenio kao čistu politizaciju advokature i, kako je naveo, nastavak onoga što je rađeno u neko prethodno vrijeme.
On podsjetio da je Ministarstvo pravde Srbije otpočelo sa sporovođenjem Nacionalne strategije za reformu pravosuđa koju je na prijedlog Vlade usvojila Skupština Srbije, a u čijoj je izradi učestvovala cjelokupna srpska stručna javnost.
Te reforme, kako je istakao, podrazumjevaju niz bolnih i ne tako lakih i prijatnih rezova, ali koji će svakako na srednji i na duži rok dovesti do boljeg stanja na polju vladavine prava u Srbiji.
“Očigledno je da ono što je prethodnih mjeseci isticano kao razlog za obustavu rada advokature u Srbiji – povećani porezi, ono oko čega sam i lično razgovarao sa advokatima i tokom ljeta i prije nepune dvije nedjelje – nisu jedini i nisu glavni razlog za obustavu rada advokata“, naveo je ministar komentarišući odluke Skupštine AKS.
Selaković je pozvao advokate u ime Vlade Srbije i Ministarstva pravde da zajedno nastave razgovore sa predstavnicima ministarstva finansija – u radnoj grupi koju čine tri predstavika advokature, dva predstavnika ministarstva finansija i jedan ministarstva pravde, naredne nedjelje.
Što se tiče advokatskih kritika na uvođenje javnog bilježništva, Selaković je kao ocijenio da je jedna od najflagrantnijih stvari pozivanje advokata da ne učestvuju u postupcima pred javnim bilježnicima u Srbiji.
“Uvodenjem javnog bilježništva u Srbiji u pravnom prometu počinje da se uvodi red. Očigledno da uvođenje reda i da viši stepen pravne sigurnosti nekome iz kruga advokature, a ja sam uvjeren ne svima, debelo ne odgovara“, naveo je Selaković.
On smatra da to ne odgovara onima koji se bavili malverzacijama i koji znali da lažiraju svoje poreske obaveze prema državi i koji su, kako je naveo, u nepostaojanju janog bilježništva, (kojeg do 1. septembra ove godine nije bilo smao u Srbiji u ovom delu Evrope), “lovili u mutnom i bavili se onim što nije u skladu sa slovom zakona”.
Selaković je uz to podsjetio da je Zakon o javnom bilježništvu predložila Vlada koje je bila u mandatu od 2008. do 2012. godine, a usvojen je 2011. godine, te da su u međuvremenu trajale pripreme za početak njegove primjene.
“Taj zakon će nastaviti da se primjenjuje, a stepen pravne sigurnosti građana u Srbiji će na takav način imati mnogo veće izglede da poveća svoj kvalitet, a građni da budu mnogo sigurniji i spokojniji”, poručio je Selaković.
Osvrćući se na poziv advokata za njegovu ostavku, Selaković je podsjetio “kao pravno pismena lica” da ministra u Vladi bira Narodna skupština, a nju građani na izborima.
“Onaj ko poziva na ostavku možda bi prvo trebalo da razmisli o svojoj ostavci jer najveći problemi dolaze upravo od strane onih adovkata koji nisu u stanju da se dogovore i svate potrebu za reformom čitavog pravnog i pravosudnog sistema i reformom advokature u Srbiji”, naglasio je Selaković.
Prema njegovim riječima, samo uz dobru i pozitivinu okrenutost ka budućnosti, modernizaciju naših struka i profesija možemo da računamo da ćemo uspostaviti sistem vladavine prava kakav građani Srbije zaslužuju. Tanjug